Badania krwi – czy warto robić?

Pomimo tego, że większość z nas dba o swoje zdrowie wyłącznie w przypadku choroby, to regularne badania medyczne mogłyby ustrzec nas przed wieloma schorzeniami. Jak dbać o swoje zdrowie? Na co należy zwracać szczególną uwagę i w jaki sposób można wcześniej wykryć niektóre schodzenia?

Badanie nie jest drogie
Już na samym początku warto podkreślić i zaznaczyć, że każdy z nas ma możliwość przeprowadzenia badań krwi w specjalnych ośrodkach – laboratoriach. Pełne badanie krwi mieście się przeważnie w kwocie 100 złotych i obejmuje sprawdzenie wszystkich podstawowych jej parametrów. Rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę z tego, że wiele schorzeń ma swoje odbicie właśnie we krwi.

Czym jest morfologia?

Morfologia jest podstawowym badaniem medycznym krwi, które pokazuje zawartość poszczególnych komórek krwi – krwinek czerwonych, krwinek białych płytek krwi. Gdy brakuje w składzie krwi odpowiednich mikro- i makroelementów, układ krwionośny nie pracuje odpowiednio wydajnie. Może to prowadzić w początkowej fazie do uczucia trwałego zmęczenia i senności, a nawet do okresowej utraty przytomności. Jeżeli stan taki będzie się utrzymywał zbyt długo, to będziemy mieli do czynienia z niedokrwieniem narządów w naszym ciele, co może prowadzić do ich trwałego uszkodzenia.

Jak często morfologia?

Jak często należałoby jednak przeprowadzać badania medyczne krwi, a dokładniej morfologię? Lekarze specjaliści przyjmują powszechnie, że odpowiednim odstępem pomiędzy kolejnymi badaniami krwi jest jeden rok. Jest to okres, w którym zauważalne mogą być zmiany w składzie krwi, a jednocześnie na tyle krótki okres, że w naszym organizmie nie powstaną trwałe zmiany.

Analiza wyników

Wyniki badania krwi należy każdorazowo porównywać do konkretnych wartości otrzymywanych na wydruku z badania. W ten sposób wiemy dokładnie czy danej substancji, pierwiastka czy komórek jest w naszej krwi za dużo lub za mało. Z takim wynikiem badania należy zwrócić się do lekarza, który będzie mógł wysunąć dalej idące wnioski dotyczące przyczyn takiego stanu rzeczy i skierować nas w kierunku poprawy zdrowia – w kierunku przywrócenia odpowiedniego balansu składników krwi.

Podsumowując, warto regularnie dbać o swoje zdrowie poprzez między innymi regularne i systematyczne badania medyczne dotyczące krwi. Sami pobranie krwi po umówionej wizycie w laboratorium nie powinno nam zająć więcej niż kilka minut. Czy warto zatem oszczędzać na własnym zdrowiu skoro jedno małe i szybkie badanie może nam powiedzieć o stanie naszego organizmu bardzo wiele?

Więcej informacji znajdziesz na stronie synevo.pl/badania

Related