Belki mostowe

Zróżnicowanie na rynku budowlanym jest naprawdę bardzo duże. Związane jest to przede wszystkim z ciągłym rozwojem poszczególnych technik budowania, dostępnych maszyn oraz wytwarzanych materiałów, które służą nam do stawiania zaprojektowanych budowli. Dzięki tak szerokiemu wyborowi, miasta nie są monotonne i każde posiada swój indywidualny klimat.

Szerokie spektrum wyboru obecne jest niemal w każdej dziedzinie związanej z budownictwem. Warte wspomnienia są chociażby belki mostowe, które, wbrew pozorem, występują w wielu typach i rodzajach. Dzięki temu stawiane mosty mogą zostać w sposób odpowiedni dopasowane do wybranego rodzaju obciążenia oraz przeznaczenia – czy to drogowe czy przemysłowego.

Belki prefabrykowane

W pierwszej kolejności należy wymienić belki prefabrykowane, które są rozwijane przez wiele lat. Swój początek wzięły w wieku XX, kiedy to stały się niezwykle popularne w budownictwie. Zainteresowanie nimi zmalało w wyniku stosowania niskiej jakości materiałów, które sprawiły, że powstające budowle nie były tak wytrzymałe, jakby oczekiwali tego projektanci oraz osoby z nich korzystające.

Sytuacja ta odmieniła się w okolicach lat dziewięćdziesiątych ubiegłego roku, kiedy to belki mostowe stworzone z materiałów prefabrykowanych wróciły do łask. Stosuje się je przeważnie na przęsłach o niewielkiej wielkości. Dzięki swojej budowie w sposób zdecydowany skracają czas potrzebny do zakończeniu budowy.

Belki typu T, DS oraz Kujan

Kolejnym typem belek mostowych są materiały T. Nazwa wzięła się z ich kształtu, który przypomina właśnie literę T. Przeznaczone są one w głównej mierze do obiektów mostowych typu drogowego, po których poruszać mogą się samochody oraz tak zwane pojazdy specjalne klasy 150. Charakteryzują się sporą wytrzymałością oraz odpornością na wszelkiego rodzaju warunki atmosferyczne.

Podobne w zastosowaniu są belki typu DS, które różnią się tym, iż posiadają prostokątny kształt. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej mieszanki betonu, są one w stanie, podobne jak materiały typu T, wytrzymać wszelkie przeciążenia związane z codziennym użytkowaniem mostu.

Na koniec warto wymienić również belki mostowe typu Kujan oraz Kujan NG. Różnią się między sobą zastosowaną technologią. Pierwszy rodzaj przeznaczony jest na konstrukcje niewielkie, natomiast NG (Nowa Generacja) pozwala „obsłużyć” dużo więcej pojazdów, w tym maszyny specjalne klasy 150.

Wybór odpowiednich materiałów konstrukcyjnych jest nie lada wyzwaniem, dlatego należy przeanalizować wszelkie istotne kwestie, które pozwolą nam skutecznie zakończyć inwestycję.

Więcej na temar belek mostowych znajdziesz pod adresem fabudwkb.com.pl/pl/oferta/belki-mostowe-i-przepusty-drogowe.html

Related