Czym jest współczynnik Uw?

O jakości okien świadczą różne czynniki: profile okienne, okucia, szyby czy uszczelki. Czynniki te mają wpływ na parametry, takie jak szczelność czy przepuszczalność powietrza i wody. Wybierając okna do nowego domu czy mieszkania, powinniśmy zwracać szczególną uwagę na wartość współczynnika Uw. Co kryje się pod tą tajemniczą nazwą i dlaczego parametr ma tak duże znaczenie w procesie wyboru okien? Sprawdź!

Ciepłe i przytulne mieszkanie

Parametr Uw to współczynnik przenikalności ciepła, które ulatnia się z pomieszczenia przez stolarkę okienną. Jego wartość oblicza się przy pomocy specjalnego wzoru, który umożliwia szczegółowe określenie termoizolacyjności konkretnego modelu okna. Zasada jest prosta – im mniejszy współczynnik Uw, tym okno jest szczelniejsze i mniej ogrzanego powietrza ulatnia się na zewnątrz. Obecnie oknami o najniższej przenikalności cieplnej są okna pasywne. Dla tych energooszczędnych i ekologicznych okien wartość parametru Uw wynosi mniej niż 0,8 W/m²K, co znacząco przekłada się na komfort cieplny w mieszkaniu oraz na comiesięczne rachunki. Dla większości standardowych modeli, które przeważnie montowane są w mieszkaniach, wartość współczynnika Uw waha się między 1,4–2,6 W/m²K, co czyni znaczącą różnicę w kwestii jakości okien.

Okna pasywne – nowoczesne i ekologiczne

W odpowiedzi na wymagania współczesnego rynku mieszkaniowego powstaje coraz więcej inwestycji w projekty wykorzystujące budownictwo pasywne. Za zachodnią granicą domy pasywne są już od dawna obowiązującym standardem, jednak w Polsce dopiero poznajemy się bliżej z ekologicznym i świadomym budownictwem. Solidne firmy, takie jak okna-internorm.pl oferują drzwi i okna dedykowane domom pasywnym, co znacznie pomaga wdrożyć pasywne standardy osobom, które marzą o oszczędnym i ekologicznym domu.

 

 

Related

Biała kuchnia zdecydowanie powraca do łask i coraz częściej jest wybierana do naszych mieszkań. Oferuje...