Dom energooszczędny – główne zalety

Budynek tradycyjny w porównaniu z budynkiem energooszczędnym zawsze wypadnie blado. Ten pierwszy ma bowiem znacznie więcej zalet, do których nie należy wyłącznie niskie zużycie energii. Sprawia, że życie domowników staje się prostsze i bardziej komfortowe. A przy okazji znacznie mniej kosztuje.

Idealna temperatura w budynku

W tanich domach energooszczędnych dąży się do tego, by były one jak najbardziej szczelne. Są one tak konstruowane, iż przez ich ściany, dach, okna bądź podłogi nie jest w stanie wydostać się duża ilość powietrza. Dzięki temu wysoka temperatura może utrzymywać się we wnętrzu budynku przez długi czas i nie trzeba jej sztucznie podnosić.

Mitem jest, iż tanie domy energooszczedne latem stają się dla swoich domowników prawdziwymi saunami. Dzięki temu bowiem, iż wykazują się doskonałą szczelnością, nie przepuszczają ciepłego powietrza z zewnątrz do środka. Stają się tarczą ochronną dla obiektu i jego użytkowników.

Powietrze bez żadnych zanieczyszczeń

Dawniej ludzie wykorzystywali naturalne metody wentylowania pomieszczeń, czyli po prostu regularnie wietrzyli domy, aby wpuścić do nich świeże powietrze. Nie jest to jednak najlepsza metoda, ponieważ wraz z powietrzem pochodzącym z dworu do budynku dostają się liczne zanieczyszczenia, kurz oraz pyłki.

W tanim domu energooszczędnym za odprowadzanie zanieczyszczonego i doprowadzanie czystego powietrza odpowiadać będzie system wentylacji mechanicznej. Jest on o tyle korzystny, iż sam radzi sobie z usuwaniem drobnoustrojów czy pyłków, nie pozwalając im na przedostanie się do domowych pomieszczeń. Chroni domowników przed m.in. wystąpieniem alergii.

Doskonała akusytka

Jakość życia domowników może być też uzależniona od poziomu hałasu utrzymującego się w budynku. Tanie domy energooszczedne są niezwykle ciche, ponieważ ich szczelne przegrody doskonale tłumią dźwięki dochodzące z zewnątrz. Poradzą sobie zarówno z klaksonami samochodowymi, jak i głośną muzyką dobiegającą ze stadionu.

Wiele osób obawia się jednak, iż to system wentylacji mechanicznej (który musi koniecznie pojawić się w tanim domu energooszczędnym) będzie hałaśliwym rozwiązaniem. Jeśli nie wykona się go prawidłowo, może tak się rzeczywiście stać, dlatego taki system musi być idealnie dopasowany do potrzeb domowników. Wtedy nie będzie wcale hałaśliwy.

Artykuł powstał we współpracy z firmą HOGER

Related