Filtry kabinowe – dlaczego są takie ważne?

Niesprawne filtry kabinowe lub ich brak mogą spowodować, że powietrza znajdujące się w środku samochodu jest kilkakrotnie bardziej zanieczyszczone, niż na zewnątrz. Wpływa to ujemnie na kierowców oraz pasażerów jadących w środku. Zwłaszcza w przypadku alergików może powodować ataki kaszlu oraz łzawienie oczu. Filtry kabinowe często zostają wymienione dopiero wtedy, kiedy w samochodzie rozchodzi się nieznośny smród. W artykule wytłumaczymy bliżej działanie filtrów kabinowych, napiszemy co ile należy je wymieniać oraz jakie są ich główne typy. 

Filtry kabinowe – ich główne zadania oraz wymiana

Filtry kabinowe mają za zadanie utrzymać czystość powietrza w kabinie samochodu. Są one montowane w większości samochodów po roku 2000.  Przeważnie znajdują się za schowkiem przednim lub pod deską rozdzielczą. Za zadanie ma filtrowanie całego powietrza wchodzącego do kabiny samochodu z wszelkich zanieczyszczeń, jak kurz, pyłki czy zarodniki pleśni. Po pewnym czasie zapychają się poprzez dostania się do nich pyłków czy innych zanieczyszczeń, dlatego trzeba je wymienić. Zaleca się to robić raz na rok. W samochodach jeżdżących często po drogach szutrowych rekomendowana jest częstsza wymiana filtrów kabinowych.  Jeśli chodzi o moment, w którym najlepiej wymienić filtry kabinowe, to wiele osób zaleca, aby to zrobić na wiosnę, kiedy w powietrzu zaczyna się unosić duża ilość pyłków szczególnie mogących szkodzić alergikom.

Typy filtrów kabinowych:

Filtry standardowe skupiają się głównie na przedostających się do samochodów tzw. zanieczyszczeń stałych, czyli pyłków, kurzu etc.

Filtry z węglem aktywnym dodatkowo oczyszczają powietrze ze szkodliwych chemikaliów w postaci spalin czy innych nieprzyjemnych zapachów. Są one oczywiście droższe od filtrów standardowych, ale potrafią zdecydowanie więcej.

Proces wymiany filtrów kabinowych.

Filtry kabinowe może Ci wymienić zarówno mechanik, jak i sam możesz się podjąć tego zadania. Warto wtedy jednak postępować zgodnie ze znalezionymi instrukcjami, a gdy się czegoś nie jest pewnym, to nie próbować. Instrukcję można zazwyczaj znaleźć w opakowaniu nowych filtrów. Gdy takowej nie będzie można się posiłkować instrukcjami z internetu, których jest stosunkowo dużo.

Więcej informacji znajdziesz na stronie: PZL Sędziszów – producent filtrów kabinowych

Related

"Krzesła ogrodowe plastikowe tanio" - takie hasła reklamowe na sklepach z artykułami ogrodniczymi można...

Wiele osób zamawia dużo rzeczy online, które później są dostarczane prosto do domu. Wiele osób wysyła...