Jak opiekować się osobą starszą?

Tematu starości i związanych z nią problemów często się unika i żyje się nadzieją, że naszych bliskich wiek nie pozbawi samodzielności. Uciekanie od tego nie sprawi jednak, że nasi rodzice lub inni członkowie rodziny przestaną się starzeć. W tym tekście dowiesz się, na co zwrócić uwagę przy opiece nad osobą starszą.

Nie każdy senior jest taki sam

Sposób opieki nad osobą starszą będzie się różnił w zależności od tego, jak bardzo jest ona sprawna fizycznie i psychicznie. Trzeba także pomyśleć o tym, jak na proces starzenia wpłynie osobowość samego seniora.

Niektórzy przyjmą nieprzyjemności związane z sędziwym wiekiem z pokorą i szybko pogodzą się ze stopniową utratą sił czy częstym zapominaniem o drobnych sprawach, ale mogą także stać się bojaźliwi i niepewni siebie. Inni mogą nie chcieć przyjąć tego do wiadomości i w opiece nad nimi trzeba wykazać się dużą dozą delikatności, by senior nie poczuł się urażony naszą troską.

Pomagaj, nie wyręczaj

Każdy człowiek chce mieć poczucie kontroli nad swoim życiem, seniorzy nie są tu żadnym wyjątkiem. Choć coraz częściej czują się zagubieni i zauważają u siebie utratę sił, wciąż chcą być samodzielni i należy im na to pozwolić. Dlatego właśnie w opiece nad seniorem najważniejsza powinna być zasada: pomagaj, nie wyręczaj.

Jeśli senior może i chce wykonywać drobne prace domowe, nie zabraniaj mu tego. Poczucie kontroli jest dla starszego człowieka często dużo ważniejsze niż komfort i wygoda. Warto też zadbać o to, by senior miał zajęcie i aktywnie spędzał czas, bo osoby starsze często zamykają się w sobie i wycofują się z życia społecznego, a konsekwencją tego może być nawet depresja.

Dostosuj wnętrze domu do stanu seniora

Słabnące siły i problemy z pamięcią mogą być dla seniora prawdziwym zagrożeniem i doprowadzać do różnych wypadków lub nieprzyjemnych sytuacji. Postaraj się więc w taki sposób zaaranżować miejsce zamieszkania, by seniorowi jak najłatwiej się tam funkcjonowało.

Przy problemach z pamięcią pomocne będą nawet tak drobne rzeczy jak opisanie półek, pojemników z żywnością czy umieszczenie na kluczach adresu zamieszkania i zawieszenie ich na smyczy. Jeśli nie możesz spędzać całego dnia u boku osoby starszej, umieść leki w takim miejscu, aby senior zawsze pamiętał o ich przyjęciu, a tabletki powkładaj do specjalnych pudełeczek oznaczonych dniami tygodnia i porami dnia.

Jeśli senior ma problemy z poruszaniem się lub z równowagą, zaaranżuj wnętrze domu w taki sposób, by zminimalizować ryzyko wypadków. Zadbaj o usunięcie niebezpiecznych powierzchni, o to, by stopnie nie były śliskie oraz o to, by w łazience były uchwyt i poręcze, o które senior może się oprzeć.

Partnerem artykułu jest firma Prosenior, na stronie partera czeka na ciebie praca jako opiekunka osób starszych w Niemczech.

Related

"Krzesła ogrodowe plastikowe tanio" - takie hasła reklamowe na sklepach z artykułami ogrodniczymi można...

Wiele osób zamawia dużo rzeczy online, które później są dostarczane prosto do domu. Wiele osób wysyła...