Jak wyglądała historia alkomatów

Alkomaty, czyli specjalne urządzenia do mierzenia zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu wbrew pozorom mają bardzo długą historię. Jak łatwo się domyśleć alkotesty, które w dzisiejszych czasach są powszechnie użytkowane znacząco się różnią od tych modeli, które powstały w pierwszej połowie XX wieku. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla wszystkich tych osób, które chcą poznać dokładną historię alkomatów i dowiedzieć się dlaczego w ogóle pojawił się pomysł przygotowania profesjonalnych alkotestów.

Historia alkomatów

XX wiek jak powszechnie wiadomo to bardzo gwałtowny rozwój motoryzacji niemal na całym świecie. Wprowadzenie taśmowej produkcji samochodów sprawiło, że coraz więcej osób mogło pozwolić sobie na zakup swojego wymarzonego auta. W takich okolicznościach trzeba było wymyślić oczywiście odpowiednie przepisy i urządzenia, dzięki którym będzie można swobodnie i precyzyjnie kontrolować kierowców, którzy to wsiadają do auta pod wpływem alkoholu. Jak pokazują stare źródła historyczne pierwszego pijanego kierowcę przyłapano w 1897 roku.

Pierwsze alkomaty

Warto wspomnieć jednak o tym, że dopiero w 1987 roku odnotowano na szeroką skalę profesjonalne badania próbek krwi pobieranych od pijanych kierowców. Pobierane próbki poddawane były specjalnemu testowi oddechowemu. Przy pomocy balonu, w którym znajdował się kwas siarkowy i dwuchromian potasu, można było stwierdzić czy dany kierowca spożywał alkohol, czy też nie. Odczynniki pod wpływem styczności nawet z niewielką ilością alkoholu zmieniały swoją barwę. Pierwsze próby alkotestu były przełomem, jednak największą wadą urządzeń był oczywiście bardzo długi czas realizacji badań oraz oczekiwanie na wynik.

Drunkometr

W 1932 roku Amerykanin Roger Neil Harger wynalazł innowacyjne urządzenie mające stwierdzać stężenie alkoholu u zwierząt i w roztworach. W 1936 roku patent Amerykanina został przyjęty, a samo urządzenie szybko otrzymało nazwę drunkometr. Pierwsza premiera tego niesamowitego urządzenia miała miejsce w 1938 roku, kiedy to policjanci w Indianapolis przeprowadzali badania trzeźwości kierowców. Na przestrzeni kolejnych lat drunkometr przechodził kolejne metamorfozy. Największym przełomem było przygotowanie specjalnego alkomatu, który automatycznie pokazywał wyniki za pomocą miernika. Urządzenie to powstało w 1954 roku i co najciekawsze do dnia dzisiejszego można spotkać wiele urządzeń tego typu w lokalach sprzedających alkohol.

Pierwsze alkotesty

Pierwsze profesjonalne alkomaty, które do dziś używają policjanci skonstruował Walijczyk Tom Jones w połowie lat 70-tych. Poręczny alkomat oferował bardzo dokładne wyniki zawartości alkoholu w organizmie, dlatego też urządzenie tego typu błyskawicznie trafiło na wyposażenie policji.

Więcej o alkomatach dowiesz się w sklepie https://alko-maty.pl/alkomaty.html

Related