Jakie zastosowanie mają odbojniki w firmach produkcyjnych

Na co dzień mało kto zastanawia się nad tym, jak wielkie znaczenie mają odbojniki. Tymczasem ich rola jest ogromna. Te niewielkich rozmiarów produkty pochłaniają energię uderzeń, a także służą jak ograniczniki ruchu. To znacznie usprawnia pracę, ale również wpływa na bezpieczeństwo.

Jak działają odbojniki?

Mechanizm działania odbojników jest niezmiernie prosty. Tak naprawdę składają się one z gumy, która w sposób mechaniczny amortyzuje siłę uderzeniową. Z tego właśnie powodu znajdują one zastosowanie szczególnie w firmach produkcyjnych. Przykładam są chociażby rampy przeładunkowe, czy też taśmy produkcyjne. Ich działanie reguluje najczęściej zaawansowana technologia.

To ona powoduje, że sprzęty działają jak trzeba. We właściwym momencie się zatrzymują, a kiedy trzeba idą dalej. Niestety, zdarza się i tak, że wysokiej jakości mechanizmy elektroniczne zawodzą. Wtedy niezbędne są inne, prostsze rozwiązania, które nie zakłócają pracy w przedsiębiorstwie. Najprościej mówiąc odbojniki pełnią funkcje zderzaków i zapobiegają nieprzewidzianym sytuacjom, które nie tylko usprawniają codzienne zajęcia, ale także stanowią element zabezpieczenia.

Strach pomyśleć co stałoby się, gdyby linia produkcyjna nie zatrzymała się we właściwym momencie. Takie sytuacje są bardzo niebezpieczne. Jeśli więc automatyka ulega uszkodzeniu, zawsze można liczyć na znacznie prostsze rozwiązania. Odbojniki rzadko kiedy się niszczą, bo też ich mechanizm i budowa nie jest zbytnio skomplikowany. Warto więc o nich pomyśleć, bo nie są drogie, a w wielu przypadkach stanowią doskonałą ochronę. Dobrze o tym pamiętać zwłaszcza na etapie budowy hali produkcyjnej czy też podczas montażu urządzeń produkcyjnych.

Do tłumienia wstrząsów

Odbojniki to także jeden z elementów wibroizolacji pomieszczeń. Wiele urządzeń mechanicznych jest bardzo głośnych. Ich poszczególne elementy wzajemnie się ze sobą zderzają co prowadzi do drgań i wstrząsów. O ile taka sytuacja nie zdarza się zbyt często to w przypadku, kiedy ma to charakter regularny może mieć negatywne skutki. Drgania wywołane przez pracę sprzętów mechanicznych osłabiają konstrukcję budynków, sprawiają, że ściany pękają. Jeśli taka sytuacja jest długotrwała może to grozić katastrofą budowlaną.

To jeden z gorszych scenariuszy. Intensywne drgania powodują także, że gorzej się czujemy. Wielu z nas skarży się na ból głowy, zmęczenie, niewyspanie. Są jednak sposoby, by ograniczyć te dolegliwości bez przerywania prac budowlanych. Można postawić na wibroizolację. To zaawansowane systemy, których celem jest właśnie zniwelowanie negatywnych skutków działania urządzeń. Jest na to kilka sposobów. Odbojniki to tylko jeden z nich. Oprócz tego są także maty akustyczne, podstawki, maty wibroizolacyjne, stopy do maszyn, poduszki pneumatyczne i wiele innych. Przy dużej inwestycji warto uzgadniać tego typu rzeczy ze specjalistyczną firmą. W ten sposób uda się nam dobrać odpowiednie rzeczy, które z pewnością będą przydatne.

Related