Jazda na rowerze – jak zacząć?

Wiosną i latem na ulicach, ścieżkach rowerowych i w parkach pojawiają się dziesiątki cyklistów. Jeżdżenie na rowerze to nie tylko atrakcyjny sport, lubiany przez bardzo wiele osób, ale także forma środka komunikacji. W ciepły dzień znacznie przyjemniej siedzi się na siodełku niż w dusznym samochodzie lub tramwaju. Jak zacząć swoją przygodę z jazdą na rowerze?

Najczęstsze wymówki

Przed pokochaniem dwóch kółek, podobnie jak przed innymi aktywnościami fizycznymi chronią nas zwykle liczne wymówki. Nierzadko jest to lenistwo. Czasem jednak mamy też różne inne wątpliwości, dla których nie wsiadamy na rower.
Jedna z nich dotyczy bezpieczeństwa. Początkujący rowerzysta może nie czuć się bezpiecznie w ruchu drogowym. Najlepiej jest na początku wybierać miejsca, w których znajdują się ścieżki rowerowe i jeździć po nich. Jeśli jednak będziemy zmuszeni poruszać się po ulicy, koniecznie zapoznajmy się lub przypomnijmy sobie, jeśli kiedyś się ich uczyliśmy, z zasadami ruchu drogowego oraz znakami. Jako uczestnicy ruchu będziemy musieli się do nich stosować, aby dbać o bezpieczeństwo swoje i innych.
Inna częsta wymówka to przekonanie, że w trakcie jazdy na rowerze spocimy się i będziemy nieatrakcyjnie wyglądać w pracy, do której mamy jechać tym środkiem komunikacji. W większości zakładów istnieje jednak możliwość odświeżenia się i przebrania w czyste ubrania, które możemy zostawić wcześniej w miejscu pracy. Jednak przy mało intensywnym tempie jazdy i niezbyt dużym dystansie, zazwyczaj wystarczy nam odświeżenie się chusteczkami nawilżonymi.

Co jest potrzebne początkującemu kolarzowi?

Przede wszystkim rower. Jeśli jednak dopiero zaczynamy naszą przygodę z tym sportem, warto spróbować skorzystać z roweru miejskiego, który jest obecny w coraz większej ilości łódzkich miast. Jeżeli polubimy tego typu wysiłek, możemy zainwestować w swoje własne dwa kółka.
Warto już na początku odnaleźć najbliższy serwis rowerowy. Awarie przydarzają się w najmniej spodziewanych momentach i zwykle nie ma wówczas czasu na poszukiwanie specjalistów. Namiary najłatwiej znaleźć przez internet, wpisując na przykład „ serwis rowerowy kraków„. Warto popytać także znajomych cyklistów, jaki serwis polecają.
Bezwzględnie powinniśmy nosić kask. W razie wypadku ochroni on naszą głowę przed groźnymi urazami. Jazda bez kasku jest niezwykle ryzykowna i nie warto jej praktykować.
Strojem na rower powinny być elastyczne spodnie i koszulka lub kurtka dobrze odprowadzająca pot. Jednak na rowerach miejskich można jeździć nawet w niektórych sukienkach.

Related