Kupno butów damskich – na co zwracać uwagę?

Kupowanie nowych butów to dla wielu pań przyjemność sama w sobie. Odwiedzanie kolejnych sklepów, przymierzanie coraz to nowej pary, wybieranie, oglądanie… Trzeba jednak pamiętać, że wygląd buta oraz to, czy jest modny w danym sezonie, to nie wszystko. Wygoda ma przecież ogromne znaczenie zarówno dla samopoczucia, jak i dla zdrowia.

Podeszwa i obcas

Buty na obcasie są powszechnie uważane za eleganckie i bardzo kobiece. Jest w tym sporo prawdy, ale nie można zapominać o aspekcie zdrowotnym.

Noszenie wysokich obcasów na dłuższą metę prowadzić może do deformacji palców u stóp, na skutek przenoszenia na nie ciężaru ciała. Mówi się o tym, że wysokie obcasy indukują obrzęki nóg czy bóle kręgosłupa.

Co ciekawe, zbyt płaskie buty również nie są korzystne dla zdrowia. Aby but był wygodny i bezpieczny, powinien mieć odpowiednio wyprofilowaną podeszwę i lekko uniesioną piętę.

Materiał, z jakiego wykonane jest obuwie

Buty ze sztucznej skóry są tańsze, niż ze skóry naturalnej. Dlatego wiele pań, kupując obuwie „na sezon”, nie chce inwestować wiele w drogą, skórzaną parę. Jednak warto wiedzieć, że np. botki skórzane są lepiej przepuszczalne i mogą być wygodniejsze, niż buty z tworzywa sztucznego.

Dobrej jakości skórzane buty można spokojnie nosić kilka sezonów. Trzeba jednak odpowiednio o nie dbać, stosując preparaty do czyszczenia skór naturalnych i odpowiednie pasty. Nie tylko nadadzą one obuwiu ładny wygląd, ale też pomogą zachować jego kształt i właściwości. Ochronią także skórę przed czynnikami zewnętrznymi.

Sposób zapinania i dodatki

Jeśli chodzi o obuwie na jesień i zimę, najwygodniej wkłada się buty, zasuwane na zamek. Wiele botków skórzanych czy kozaków ma dwa suwaki – jeden funkcjonalny – od środka buta, a drugi ozdobny, na zewnątrz. Trzeba przyjrzeć się, czy zamek „dobrze chodzi”, nie zacina się i czy nie ma ryzyka, że będzie podciekał, np. podczas deszczu.

Inna opcja to buty, zapinane na klamerki. Warto przymierzyć, czy dany model dobrze leży na stopie i należycie ją trzyma. Klamerki to często nie tylko ozdoba buta, ale i zapięcie, mające stabilizować stopę. Nie u każdego buty takie będą dobrze leżeć na nodze.

Niektóre buty, np. botki skórzane, ozdobione są frędzlami czy pomponami. Jest to ładne, ale niekoniecznie funkcjonalne. Przybrudzone frędzle może być ciężko wyczyścić, a w przypadku, gdy ma się w domu kota – frędzle czy pompon mogą stanowić idealną zabawkę.

Kupując obuwie, dobrze jest mieć na uwadze wiele czynników, które będą przesądzały o jego rzeczywistej użyteczności i jakości.

Źródło: http://noevision.pl/.

Related