Motywowanie – jak się do tego zabrać?

Nie wiesz, w jaki sposób powinieneś właściwie motywować Twoich pracowników do pracy? Co zrobić, aby efektem Twoich działań motywacyjnych była zwiększona efektywność i wydajność ich pracy? Istnieją różne sposoby motywacji pracowników, jednak warto je odpowiednio dopasować do konkretnej sytuacji i pracownika, gdyż każdy pracownik może oczekiwać czegoś innego.

Od czego zacząć proces motywacji?

Najpierw należy właściwie się przygotować do tego, kogo i w jaki sposób powinniśmy motywować. Czy istnieje jakikolwiek sposób na to, aby dowiedzieć się tego na temat naszych pracowników. Oczywiście, przecież podstawą budowania jakichkolwiek relacji z kimkolwiek, jest rozmowa. Zatem, jeśli naprawdę zależy nam na tym, aby prowadzony przez nas proces motywacji był jak najefektywniejszy, powinniśmy przede wszystkim jak najczęściej rozmawiać ze swoimi pracownikami, a co więcej potrafić ich słuchać. Rozmowa to klucz do wszystkiego, zatem korzystaj z niej do woli i pokaż Twoim pracownikom, że zależy Ci na nich i na ich zadowoleniu z dobrze wykonywanej przez nich pracy.

Jak odpowiednio motywować do pracy, czyli czy sama rozmowa wystarczy?

Jak już wcześniej wspomniano, sposobów na zwiększenie motywacji naszych pracowników do pracy jest bardzo wiele. W ich gronie znajduje się również rozmowa, ale według podstawowego podziału sposoby motywacji dzielimy przede wszystkim na:
– motywację płacową pracowników, czyli wszelkie formy motywacji pracowników skupione na przyznawaniu im dodatkowego wynagrodzenia za pracę w postaci nagród, czy też różnego rodzaju premii;
– motywację pozapłacową pracowników, na którą składają się takie kwestie jak uznanie i pochwały, możliwość rozwoju zawodowego w firmie oraz możliwość awansu na wyższe stanowisko pracy.

Czy można w jakiś sposób stwierdzić, który z tych sposobów jest lepszy i bardziej pomaga w motywowaniu pracowników. Niestety raczej nie, ponieważ wszystko zależy przede wszystkim od indywidualnych upodobań i potrzeb danego pracownika. Co za tym idzie nie sposób jest odnaleźć złoty środek, który będzie działał na wszystkich pracowników dokładnie w taki sam sposób.

Motywacja płacowa pracowników – czy to się opłaca?

Pozapłacowy system motywowania pracowników zazwyczaj nie kosztuje, a nawet jeśli koszty te są najczęściej znacznie mniejsze, aniżeli przyznawanie wszystkim pracownikom nagrody pieniężnej, np. za dobrze zrealizowany projekt. Jednak nagrody pieniężne to już zupełnie inna bajka, ponieważ firma musi przeznaczyć na nie określoną pulę środków finansowych. Kwestia opłacalności tego rodzaju zabiegów może być dyskusyjna, jednak czasem może się okazać, że zadowolenie personelu jest na tyle istotne dla jak najlepszego jej funkcjonowania, że warto na to przeznaczyć każde środki.

Zatem przyznawaj nagrody jak najczęściej i ciesz się zmotywowanym i chętnym do pracy zespołem!

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na sebastiantrzaska.pl

Related

Konstrukcje żelbetowe są w dzisiejszych czasach niezwykle modne. Takie zaprojektowane wnętrza, jak i same...