Na jakiej podstawie ustalane są ceny srebrnego złomu?

Przedmioty z metali szlachetnych od wieków są kupowane w celu zabezpieczenia majątku. Stanowią one bardzo dobrą inwestycję, ponieważ ceny kruszców rzadko spadają poniżej granicy opłacalności. Jednym z najpopularniejszych surowców jest srebro, które znajduje zastosowanie w produkcji biżuterii, przedmiotów użytkowych, urządzeń elektronicznych, a także leków i kosmetyków.

Skup srebra – co zostanie uznane za złom?

Wiele osób, które przychodzą do lombardów lub pracowni jubilerskich liczy na wysoki zysk ze sprzedaży srebrnych przedmiotów. Jednak powinniśmy być świadomi tego, że w większości takich miejsc niezależnie od stopnia zużycia oraz estetyki przyniesionych rzeczy, zostaną one uznane za złom. Ceny złomu srebra również są atrakcyjne. W skupach metali szlachetnych oraz we wspomnianych już punkach srebro cena złomu zostanie zaproponowana w przypadku biżuterii, monet, sztućców i zastawy stołowej, srebrnych szczotek do włosów oraz lusterek, a także innych przedmiotów użytkowych.

Ze względu na to, że srebro znajduje szerokie zastosowanie w branży elektronicznej i motoryzacyjnej, duża część złomu pochodzi z właśnie wymienionych dziedzin przemysłu. Można tutaj wymienić srebrne luty i styki, a także blaszki, druty oraz płytki z akumulatorów. Ponadto ceny złomu srebra obejmują także elementy posrebrzane i wytopy.

Kto decyduje o cenie złomu srebra?

Jeśli chodzi o srebro cena złomu w profesjonalnych punktach skupu jest ustalana według notowań giełdy światowej oraz aktualnej wartości polskiej waluty. To jaki w ostateczności osiągniemy zysk zależy przede wszystkim od próby srebra. Znaleźć ją można na oznaczeniach cech probierczych. Jeśli producent ich nie umieścił na przedmiotach lub zostały one zatarte, profesjonalista określi ją za pomocą badania spektrometrem. Najwyższą cenę otrzymamy w przypadku srebra pierwszej próby 925, która oznacza, że w stopie znajduje się 92,5% czystego metalu szlachetnego. Kolejne próby to druga – 875, trzecia – 830 oraz czwarta – 800.

W trakcie sprzedaży srebrnego złomu zostanie również określona jego dokładna waga. Jest to kolejny element, który stanowi składową ceny złomu. Im większa waga i wyższa próba srebra, tym zysk sprzedającego powinien być wyższy. Ceny złomu srebra mogą być inne w różnych punktach skupu, jednak odchylenia nie powinny być zbyt szerokie.

Related