Nowoczesny monitoring

Monitoring jest bardzo często stosowanym systemem zabezpieczeń w większych i mniejszych miastach, w szeroko rozumianej przestrzeni publicznej, oraz przestrzeni prywatnej. Systemy kamer wizyjnych spotykamy na każdym kroku, choć z czasem przestaliśmy zwracać na nie uwagę, gdyż stały się w ostatnich czasach standardem.

Wszechobecny monitoring

Kamery umieszczane w centrach handlowych, parkingach, szkołach, restauracjach, przystankach, dworcach, przejściach podziemnych, w komunikacji miejskiej, bankach, sklepach, punktach usługowych, domach, i innych miejscach mają za zadanie podnieść  poziom bezpieczeństwa mieszkańców. Działają między innymi jako ostrzeżenie dla potencjalnych wandali. Sprawiając iż Istnieje  większe prawdopodobieństwo, że zaniechają oni jakichkolwiek działań z obawy przed konsekwencjami swoich czynów. Choć wiele osób nie zastanawia się nad tym, że jest cały czas obserwowana i prędzej, czy później może być przyłapana na gorącym uczynku.

Obecność kamery i zarejestrowane przez nie obrazy powodują, że wiele spornych, ciężkich do rozstrzygnięcia kwestii jest prostszych do rozwikłania. Oczywiście jest to możliwe, gdy obszar obejmowania kamery łapie akurat dany fragment, w którym miało miejsce owe zdarzenie. Wyobraźmy sobie sytuację , że zostawiony przez nas na parkingu samochód zostaje uszkodzony, a za wycieraczką nie znajdujemy żadnych danych kontaktowych do sprawcy szkody. Monitorujące parking kamery, nie raz przychodziły w sukurs poszkodowanym w taki sposób. Wiele spośród szkół zdecydowało się na zastosowanie monitoringu, aby zapobiec aktom wandalizmu, przemocy rówieśniczej, kradzieży rowerów, a także wejściom na teren placówki osobom niepowołanym, które wzbudzają podejrzenia, że mogą zagrażać uczniom np. diler narkotyków.

Nagrania z kamer pozwalają na rozwianie wszelkich wątpliwości

Kamery umieszczane w środkach komunikacji miejskich, przejściach podziemnych, czy dworcach stwarzają większą możliwość dotarcia do sprawców zniszczeń, kradzieży i napadów. Nagrania z monitoringu miejskiego bardzo często wykorzystywane są przez służby policyjne, w trakcie śledztw, poszukiwaniu zaginionych osób, a także namierzaniu poszukiwanych przestępców. Dokładnie poddawane analizie i obserwacji, dostarczają materiał do rekonstrukcji zdarzeń.  W takiej sytuacji każdy trop jest ważny, a nagranie potrafi bardzo dużo wnieść do sprawy. Monitoring umożliwia całodobową obserwację otoczenia na odległość, oraz nagrywanie zachodzących wydarzeń, które mogłyby  umknąć nawet uważnemu obserwatorowi.

Kamery w centrach handlowych, czy sklepach tworzą idealne dopełnienie pracy ochroniarza. Na jednym monitorze ochroniarz jest w stanie zobaczyć cały obiekt i szybko zareagować w razie niepokojących zdarzeń i zachowań ludzi. Zastosowanie kamer w sklepach umożliwia przełożonym pełną kontrole nad pracownikami. Zmniejsza ryzyko kradzieży przez nieuczciwych klientów i daje informację o potrzebach części uczciwych klientów. Obecność elektroniki typu kamer monitorujących wzbudza mieszane uczucia wśród społeczeństwa. Istnieją więksi zwolennicy, ale też zdarzają się głosy nie popierające szerzenia się takiego rozwiązania. Kamer będzie coraz więcej i nie każdemu się w tej kwestii dogodzi.

Opracowanie https://ivel.pl/

Related