Nurkowanie w Indonezji

Indonezja plasuje się w światowej czołówce najlepszych miejsc nurkowych i snorkelowych na świecie.

Archipelag indonezyjski, niezwykle bogaty w różnorodną faunę i florę morską,   powszechnie uznany jest za jedno z najlepszych miejsc na świecie do nurkowania. W jego wodach, należących do Trójkąta Koralowego, znajduje się około 20% światowej rafy koralowej, ponad 3 tysiące rodzajów ryb, 600 gatunków koralowców, rowy oceaniczne, wzniesienia wulkaniczne oraz duża różnorodność zamieszkujących tu morskich stworów.

W przypadku chęci wzięcia udziału w wyprawie do Indonezji polecamy nurkowanie na Bali i Komodo http://sunsara.pl/indonezja-nurkowanie/

Godnych polecenia miejsc nurkowych jest w Indonezji tak wiele, że nie sposób opisać ich wszystkich, dlatego poniżej przedstawiamy tylko kilka najbardziej wyjątkowych.

Wyspy Raja Ampat – to archipelag wysp należących do prowincji Papui Zachodniej i prawdziwy podwodny Eden. Porośnięte gęstym tropikalnym lasem wysepki z białymi plażami zanurzone są w krystalicznie czystych wodach o turkusowym kolorze, w których  zobaczyć można m.in. niezwykle rzadkiego „spacerującego” rekina, karłowate koniki morskie, kolorowe papugoryby, liczne manty i żółwie oraz trzy czwarte wszystkich znanych koralowców. Dodatkowym atutem tego miejsca jest to, że nadal można się tu poczuć się jak prawdziwy pionier – ma się wrażenie, ze nikt wcześniej tu nie nurkował. UNESCO uznało wyspy za jedno z najlepszych miejsc nurkowych na świecie.

Park Narodowy Komodo – miejsce znane przede wszystkim z zamieszkujących je największych jaszczurek na świecie – smoków z Komodo, słynie także z bogatego i różnorodnego życia morskiego. Najpiękniejsze rafy koralowe znajdują się u północno-wschodnich wybrzeży wyspy, gdzie ponadto spotkać można rekiny wielorybie, kaszaloty, delfiny, wieloryby błękitne oraz zagrożone wymarciem krowy morskie.

Sulawesi – mieszczący się niemalże w samym sercu Trójkąta Koralowego – Morski PN Bunaken oferuje nurkom 390 gatunków koralowców, a także szeroką gamę kolorowych ryb, mięczaków oraz morskich gadów i ssaków. Ponadto park ten przoduje pod względem różnorodności tropikalnych ekosystemów, obejmującej np. wodorosty, trawę morską czy rafę koralową.

Wyspy Banda – grupa dziesięciu niewielkich, wulkanicznych wysepek na morzu o tej samej nazwie, należących do archipelagu Moluki. Z uwagi na niezwykłą różnorodność podwodnych mieszkańców, dużych i małych, posiadają reputacje jednego z najlepszych regionów nurkowych na świecie. Zobaczyć tu można m.in. piękne i zdrowe rafy koralowe oraz różne rodzaje wielorybów i delfinów.

Zatoka Cenderawasih  – zatoka Pacyfiku, leżąca w północnej części Papui Zachodniej i Papui Nowej Gwinei, oferuje niezapomniane nury z licznymi tu rekinami wielorybimi oraz kilka zatopionych wraków z czasów II wojny światowej.

Wśród innych, równie godnych polecenia miejsc, wyróżnić można Bali, Darawan, Selayar, Pulau Weh oraz Zatokę Triton.

Related

Podróżując po Polsce południowej, można odnieść wrażenie, że każde kolejno odwiedzane miasto i...