Renowacja felg

Zadbane i odpowiednio utrzymane felgi stanowią ozdobę każdego pojazdu – zdecydowanie jest to element naszego samochodu, któremu musimy poświęcić nieco uwagi. Zaniedbane felgi są ponadto nie tylko nieestetyczne – mogą być także niebezpieczne i stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa jazdy. Dlatego tak ważne jest utrzymywanie ich w należytym stanie.

Samodzielne lakierowanie felg

Jakkolwiek w Polsce działa wiele wyspecjalizowanych warsztatów, zajmujących się naprawą i odnawianiem felg, niektóre czynności z powodzeniem możemy wykonać we własnym zakresie – wystarczy odpowiedni lakier do felg, odrobina wprawy i samozaparcia. Na rynku dostępne są różne rodzaje farb, każda o nieco odmiennych właściwościach dlatego warto poświęcić chwilę temu zagadnieniu.

Przede wszystkim, inne wymagania stawia się lakierom do felg aluminiowych a inne rozwiązaniom dedykowanym felgom stalowym. W przypadku tych pierwszych, dobra farba powinna nieco utwardzać stosunkowo delikatną, aluminiową powłokę. Dobrej jakości lakier do felg stalowych zapewni za to dodatkowa ochronę przed korozją i niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych.

Farby i lakiery do felg – jaki wybrać?

Do wyboru mamy przede wszystkim emalię ftalową oraz emalię ftalową karbamidową, lakier akrylowy oraz lakier do felg w sprayu. Dwa pierwsze rozwiązania dedykowane są zwłaszcza do felg stalowych, którym nadają przyjemny dla oka, metaliczny połysk. Obie stanowią dobre zabezpieczenie przed rdzą, na którą stal jako materiał jest dosyć podatna, przy czym emalia karbamidowa odznacza się nieco lepszymi właściwościami antykorozyjnymi.

Istotnymi parametrami, decydującymi o wyborze konkretnego rozwiązania są także wydajność i sposób aplikacji, konkretnie zaś – stopień skomplikowania nakładania danej farby. Dla przykładu, lakier do felg w sprayu nakłada się bardzo prosto jednak jego wydajność jest znacznie mniejsza niż w przypadku akryli czy emalii ftalowej. Dlatego też ważne jest znalezienie odpowiedniego balansu.

Zmiany w strukturze felgi

Warto zaznaczyć, że eksperci zgodnie odradzają jakiekolwiek zmiany i przeróbki, które mogą mieć wpływ na strukturę wewnętrzną felgi. Dość wspomnieć, że popularne prostowanie alufelg jest zakazane na przykład u naszych zachodnich sąsiadów.

Zatem o ile lakierowanie i wizualna kosmetyka felg są jak najbardziej pożądane, tak wszelakie inne defekty powinny kwalifikować felgę do wymiany – w inny razie ryzykujemy własne bezpieczeństwo.

Lakier do felg kupisz naLakiery24.com

Related

Zanieczyszczenie gleb to obok skażeń powietrza atmosferycznego oraz degradacji środowisk wodnych to...