Rodzaje masażu dla zupełnie niewtajemniczonych

W chwilach rozmarzenia, zmęczenia lub chęci zmian zdarza się nam czasami pomyśleć: „wybrałabym/wybrałbym się na masaż!”. Pragnienie jak najbardziej zrozumiałe, bowiem większości osób masaż kojarzy się z czymś przyjemnym i relaksującym. Z wiedzą na temat rodzajów masażu i dopasowania do własnych potrzeb bywa trudniej. Zapraszamy do lektury tekstu przybliżającego tę sztukę.

Klasycznie i leczniczo

Często pojęcia masaż klasyczny używa się zamiennie z pojęciem masaż leczniczy. Jest to prawdopodobnie najstarsza i najpopularniejsza (oprócz masażu stricte relaksacyjnego) odmiana tej metody. Polecana jest wszystkim osobom, które pragną poprawić swoje funkcjonowanie psychofizjologiczne. Szczególnie dobrze sprawdzi się w przypadku bólów dolnych odcinków kręgosłupa, dolegliwości ze strony rwy kulszowej, rehabilitacji po urazach szyi i karku.

Nawet jeśli nie cierpimy na podobne dolegliwości, masaż leczniczy będzie najlepszym wyborem, dla wszystkich, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z masażem. Dzięki niej doświadczymy wszystkich podstawowych technik, jak ugniatanie, głaskanie, rozciąganie, rozcieranie i wielu innych. Cena za godzinny zabieg wynosi około kilkudziesięciu złotych i najczęściej spada w przypadku zdecydowania się na całą serię zabiegów.

Odpręż się!

Choć masaż leczniczy/klasyczny także służy tonizowaniu grup mięśni, a w efekcie ich rozluźnienia i spadku napięcia, to typowy masaż relaksacyjny jest nieco inny. W tej technice ważniejsze jest zniesienie napięcia nerwowego i objawów przeciążenia stresem (bezsenność, podniesione ciśnienie, bóle głowy), a odczyn tkankowy (efekt leczniczy masażu klasycznego) ma znaczenie drugorzędne. Zabieg będzie przebiegał w relaksującym atmosferze, przy użyciu świeczek, odprężającej muzyki i olejków eterycznych, których zadaniem będzie nie tylko rozluźnienie klienta, ale także nawilżenie i natłuszczenie skóry poddawanej oddziaływaniu masażysty.

W przeciwieństwie do masażu leczniczego, do którego wykonania potrzebna jest szeroka wiedza anatomiczna, fizjologiczna, a nawet psychologiczna, masaż relaksacyjny może przyjąć formę automasażu, a ze względu na swoją stosunkowo niewielką inwazyjność może zostać wykonany (z zachowaniem środków ostrożności) także przez osoby niedoświadczone w temacie.

I wszystkie inne

Oprócz dwóch wymienionych powyżej rodzajów masażu, coraz popularniejsze stają się techniki takie jak: masaż gorącymi kamieniami, masaż tajski i tybetański, izometryczny i sportowy, shiatsu i odchudzający…Można śmiało powiedzieć, że masaż jest dobry na wszystko, poczynając od bólów kręgosłupa a kończąc na przedwczesnych zmarszczkach.

Część wymienionych wyżej metod bazuje także na założeniach filozoficznych systemów Dalekiego Wschodu, a zatem postulują one także oddziaływanie na duchową i emocjonalną naturę człowieka. Przykładowo, masaż tajski łączy w sobie elementy akupunktury i jednej z odmian jogi, a masaż ajuwerdyjski korzysta z pojęcia energii w ciele.

Zanim zdecydujemy się na konkretny zabieg masażu, warto zatem dowiedzieć się więcej o technice i metodzie w jakiej będzie wykonywany, gdyż jak widać: masaż masażowi nierówny.

Artykuł powstał we współpracy z Medica SPA z Warszawy

Related

Industrialny metalowy stolik pomocniczy na laptopa loft https://codilab.pl/ogrzewacz-tarasowy-klucz-do-komfortu-przez-caly-rok/ est.pl