Rodzaje tuszów do drukarek i ich wydajność.

Obecnie prawie każdy ma w swoim domu drukarkę. To niewielkie urządzenie daje nam możliwość wydrukowania ważnego dokumentu, zdjęcia, czy kolorowanki dla dziecka. A to wszystko w kilka sekund, bez wychodzenia z domu, czy nawet wstawania z fotela. Wystarczy wcisnąć jeden przycisk. Każdy jednak musi od czasu do czasu zakupić dla swojej drukarki nowy tusz. Jakie mamy możliwości?

Dwa rodzaje tuszów

Istnieją dwa rodzaje tuszów do drukarek atramentowych:
– tusze pigmentowe,
– tusze barwnikowe.
W obrębie obydwu rodzajów mamy też do wyboru:
– tusze oryginalne – produkowane przez producenta dla danego typu drukarki,
– zamienniki – czyli tusze tańsze, bez logo producenta.
Od naszych oczekiwań względem jakości wydruku będzie zależał wybór konkretnego typu tuszu. Czym charakteryzują się tusze pigmentowe, a czym barwnikowe?

Tusze pigmentowe

Ich podstawową cechą jest to, iż pozwalają na uzyskanie wydruku o niezwykle wysokiej jakości i doskonale ostrych konturach. Stąd też są szczególnie polecane tym użytkownikom, którzy drukują dużo zdjęć czy wizytówek.
Co ciekawe, oryginalne tusze pigmentowe nie wymagają papieru wysokiej jakości, wydruk będzie wyglądał doskonale na papierze każdego rodzaju. Jednak aby uzyskać maksymalnie wysoką jakość wydruku, warto zainwestować w tusze oryginalne.

Tusze barwnikowe

Tusze barwnikowe są wykorzystywane przez większość drukarek atramentowych. Pozwalają na bardzo łatwe mieszanie kolorów, dzięki czemu uzyskujemy wydruk o szerokiej gamie kolorystycznej, z zachowaniem wszelkich detali dotyczących np. cieniowania, przenikania się kolorów, itd.
Ten typ tuszu wymaga jednak zastosowania papieru wysokiej jakości.

Czynniki wpływające na ilość zużywanego tuszu

Istnieje kilka czynników, które będą decydowały o tym, na jak długo wystarczy nam jeden kartridż. Są to:
– ilość drukowanych stron i rodzaj wydruku – jeśli codziennie drukujemy zdjęcia, obrazki czy kolorowe wykresy – nie zdziwmy się, że tusz w drukarce skończy się szybko. Jeśli natomiast drukujemy przeważnie zapisane strony, wtedy jeden kartridż posłuży naprawdę długo. Tu jednak też będzie miała znaczenie wielkość i rodzaj używanej czcionki oraz stopień nasycenia koloru,
– jakości tuszu – to znaczy jego gęstości, tusze oryginalne są wyraźnie gęstsze od tanich zamienników, co oznacza że są też bardziej wydajne,
– sposobu, w jaki dany typ drukarki zarządza atramentem – część atramentu jest zużywana przez samą drukarkę do konserwacji głowicy drukującej, co zapobiega jej zatykaniu.
Dla tej samej drukarki z tym samym tuszem wydajność może być skrajnie różna: od kilkunastu stron zdjęć do kilkuset stron zapisanych dokumentów.

Podsumowanie

O ile stosunkowo łatwo zdecydować się na wybór drukarki o konkretnym typie tuszu, o tyle ciężko stwierdzić jaka będzie jego wydajność. Na to pytanie nie da się właściwie odpowiedzieć, jedynie drukując możemy poznać faktyczną wydajność tuszu.

Więcej informacji na ten temat znajdziecie na stronie Tonerdodrukarki.pl – tusze oryginalne

Related

Znalezienie właściwej pracy aktualnie nie jest już tak dużym wyzwaniem, jak miało to miejsce jeszcze...

https://kalkulatorubezpieczen.pl zobacz więcej zobacz więcej