Samodzielne naprawy lakiernicze? To nie takie trudne!

Zakup samochodu zwykle wywołuje silne emocje, które uniemożliwiają trzeźwą ocenę jego stanu. Często zdarza się tak, że niektóre defekty teoretycznie idealnego egzemplarza, dostrzegamy dopiero po czasie. W kwestii skomplikowanej mechaniki lepiej nie eksperymentować, ale w przypadku niektórych wad lakierniczych możemy zdać się na własne siły.

Oceń skalę uszkodzeń

Zdecydowana większość ogłoszeń pojawiających się w sieci dotyczy aut bezwypadkowych. Należy jednak zdać sobie sprawę, że „bezwypadkowy” w wielu przypadkach to po prostu mit. Wiele aut na rynku wtórnym ma za sobą bardziej lub mniej poważne naprawy blacharskie.
Jeżeli po czasie zauważysz, że na nadwoziu Twojego samochodu zaczyna pękać szpachla, nie wpadaj w panikę – skutki źle przeprowadzonej naprawy, o ile jej zakres był niewielki, możesz usunąć na własną rękę.

Lakier samochodowy w sprayu czy do aplikowania pędzelkiem?

Zanim przejdziemy do instrukcji postępowania, skupmy się przez chwilę na dostępnych rodzajach lakierów samochodowych.
Jeżeli nie masz dużego doświadczenia w tego tupu pracach, skup się na lakierze samochodowym w sprayu. Dlaczego? To proste – jego aplikacja jest stosunkowo łatwa i nie wymaga dużego doświadczenia.
Lakiery przeznaczone do nanoszenia przy użyciu pędzelka są dużo bardziej wymagające. W tym przypadku nie trudno o błąd, który zniweczy całą pracę.

Od czego zacząć?

Zaczynamy od mechanicznego usunięcia warstwy pękającego lakieru i starej szpachli. W tym celu używamy papieru ściernego o grubości 80. Czynność ta będzie dość pracochłonna, jednak wart się do niej solidnie przyłożyć.
Następnie oczyszczamy powierzchnię blachy. W warunkach domowych, świetnie nada się do tego benzyna ekstrakcyjna. Czynność ta powinna być powtórzona kilkukrotnie.
Kolejny etap to nakładanie nowej warstwy szpachli na naprawiany element. Powierzchnię należy wygładzić papierem ściernym 240.

Wykończenie

Następny etap to lakierowanie. Zaczynamy od lakieru podkładowego, który nakładamy w dwóch warstwach, w 15-minutowych odstępach.
Teraz pora na bazę, czyli lakier samochodowy w sprayu. Warto użyć produktu, który został wymieszany z utwardzaczem – zaoszczędzi nam to sporo pracy. Czynność kończymy nałożeniem lakieru bezbarwnego.

Profesjonalny lakier samochodowy w sprayu znaleźć można w ofercie sklepu Lakiery24.com

Related

Osoby, które planują pomalować swój silnik powinny rozglądać się w pierwszej kolejności za farbami...

Wydaje się, że trudno o większą markę na rynku samochodów niż Ford. Amerykański producent to tak...