Skuteczne sposoby na ból gardła

Ból gardła jest jednym z najmniej przyjemnych odczuć, jakie towarzyszą przeziębieniu czy grypie. Uniemożliwia swobodne mówienie, spożywanie posiłków, a także sen i wypoczynek. Dlatego kiedy tylko poczujemy pierwsze drapanie w gardle, najlepiej jak najszybciej zaopatrzyć się w tabletki do ssania na gardło, ale również można wypróbować domowe sposoby.

Ostry atak

Cebula i czosnek od wieków są znane jako wspaniałe remedium na bakterie, panoszące się między innymi w naszym gardle. Warto więc już przy pierwszych objawach pokroić czosnek na małe plasterki i zjeść na kanapce. Jeżeli nie możemy znieść jego ostrego smaku, podobnie zadziała cebula.

Czosnek można również przekroić na cząstki i ssać lub trzymać w ustach niczym tabletki do ssania na gardło. Taki zużyty kawałek należy potem wypluć, nie połykając go. Skutecznym sposobem naszych mam jest także syrop z cebuli i pasta z czosnku.

Płukanki

Jeżeli nie mamy pod ręką specyfiku jakim są tabletki do ssania na gardło, warto spróbować płukanek z ciepłą wodą. Mogą to być napary z ziół takich jak szałwia, mięta pieprzowa czy tymianek. Dodatkowo herbatki ziołowe dobrze jest także popijać i stale nawilżać gardło ciepłym napojem.

Efektywne w bólu gardła są również płukanki z soli morskiej czy roztworu wody utlenionej, która działa odkażająco. Takie zabiegi należy przeprowadzać kilka razy dziennie, aż zupełnie zlikwidujemy bakterie bytujące w naszym gardle.

Pomoc z apteki

By ból gardła nas nie zaskoczył, w sezonie grypowym dobrze mieć w domu tabletki do ssania na gardło złożone z połączenia wielu ziół działających dobroczynnie na błony śluzowe. Tego rodzaju preparaty są stworzone w ten sposób, że nawilżają, zabijają bakterie, zmniejszają ból i obrzęk.

Należy jedynie pamiętać, by stosować ilość podaną przez producenta na opakowaniu, ponieważ przedawkowanie tabletek do ssania może nawet pogorszyć nasz stan. Dodatkowo w czasie infekcji nie wolno wychodzić do ludzi, ponieważ osoby przez nas zarażone, mogą znosić chorobę nawet ciężej niż my sami.

Grafika pochodzi ze strony Gardimax.com.pl

Related

Któż z nas nie lubi wakacji i okresu, podczas którego możemy się spodziewać cudownej pogody. Jest to...