Systemy pakowania towarów

Pakowanie towarów to coś, bez czego trudno wyobrazić sobie dzisiejsze magazynowanie, przechowywanie czy transport. Nikt nie chce uszkodzonego produktu, dlatego większość firm produkcyjnych wprowadza w życie systemy pakowania towarów. Na czym one polegają i jakie systemy można wyróżnić?

Pakowanie towarów

Każdy przedsiębiorca, prowadzący firmę produkcyjną, stara się sprostać wymaganiom klientów. Konsumentom nie wystarcza już jedynie dobra jakość produktów czy niska cena. Dziś konsument stawia również na opakowanie. Towar musi być dobrze zabezpieczony, by pełnowartościowy dotarł do finalnego odbiorcy.

Według encyklopedii zarządzania, pakowanie towarów jest sposobem na bezpieczne przechowywanie, transportowanie i magazynowanie. Każdorazowe umieszczenie produktu w opakowaniu tekturowym, foliowym czy innym, daje gwarancję zachowania jakości produktu aż do momentu jego rozpakowania. Można wyróżnić trzy procesy pakowania: jednostkowe, zbiorcze i transportowe.

Jednostkowe – jak sama nazwa wskazuje, polega na zapakowaniu każdego towaru w osobny sposób. Są to na przykład słodycze: czekolady, batony, cukierki, ciastka; sprzęty AGD i RTV czy kosmetyki. Taki sposób pakowania jest wygodny dla finalnego odbiorcy, gdyż tylko od niego będzie zależało, kiedy daną rzecz rozpakuje i z kim będzie się nią dzielić.

Zbiorcze – stosowane w dostawach hurtowych i w procesie magazynowania. Tutaj bardzo często grupę produktów – również tych opakowanych jednostkowo – łączy się w większą paczkę i w ten sposób dostarcza do klienta. W taki sposób na przykład dostarcza się do hurtowni zgrzewki napojów, kraty alkoholu, paczkowany cukier czy mąkę. Takie pakowanie towarów jest wygodne i wręcz konieczne, przy zaopatrywaniu sklepów czy hurtowni.

Transportowe – polega na zabezpieczeniu towarów opakowanych najczęściej zbiorczo, w transporcie międzynarodowym czy krajowym. Odpowiednie zabezpieczenie pasami i składowanie na paletach pozwala na prawidłową dostawę towaru do punktu magazynowego w danym mieście. Dzięki temu towar dociera w nienaruszonym stanie.

Systemy pakowania towarów

Systemy pakowania towarów zwykle są dopasowane do procesu produkcyjnego. Dzieli się go na dwie grupy: jako ostatnia faza produkcji lub jako część bądź całość wykonywana na zewnątrz (na przykład outsourcing).

Najbardziej popularne systemy pakowania to:
– transwrap – maszynowe uzupełnianie opakowania i automatyczne jego zamykanie;
– tetra-pack – opakowania kartonowe stosowane na przykład do przechowywania mleka czy napojów;
– blister-pack – twarda folia termoplastyczna, stosowana do przechowywania leków czy zabawek.

Related