Tłuszcze wielonasycone – występowanie, zalecenia spożycia

Aby dieta mogła nosić miano zdrowej, powinna być odpowiednio zbilansowana. Oznacza to, że proporcje węglowodanów, białek oraz tłuszczy muszą przybierać określone wartości. To jednak nie wszystko – istotny jest także rodzaj poszczególnych grup produktów. I tak – zaleca się, by węglowodany należały do złożonych, białka miały pochodzenie roślinne (a mniejszej ilości zwierzęce), a tłuszcze pochodziły z grupy wielonasyconych oraz jednonienasyconych. W niniejszym tekście podejmiemy temat wielonasyconych kwasów tłuszczowych, oraz tego, gdzie znaleźć ich najwięcej i w najlepszej jakości.

Czym są tłuszcze wielonasycone?

Tłuszcze wielonasycone to głównie dobrze znane już kwasy Omega – 3 i Omega – 6. Można je znaleźć w wielu produktach. Do kwasów Omega – 3 zaliczamy: kwas linolowy (obecny w oleju lnianym, rzepakowym i sojowym), kwas EPA (w łososiu, dorszu, śledziach, pstrągach), kwas DHA (w oleju rzepakowym, orzechach włoskich, soi, siemieniu lnianym i produktach powstałych na ich bazie). Kwasy Omega- 6 obejmują natomiast: kwas linolowy (olej słonecznikowy, sojowy, oliwa z oliwek, olej kukurydziany, orzechy włoskie), kwas alfalinolowy (olej z wiesiołka) oraz kwas arachidynowy (zawarty w mięsnych produktach). Warto mieć na uwadze, by w diecie przeważał udział kwasu Omega -3. Przewaga kwasu Omega- 6 może być bowiem w dłuższej perspektywie szkodliwa. Oczywiście obecnie łatwo znaleźć na rynku także dobrego sortu margaryny – produkowane na bazie oleju rzepakowego, sojowego, lnianego, słonecznikowego czy kukurydzianego. Taki skład gwarantuje, że dostarczymy organizmowi części z wymaganych składników odżywczych.

Wpływ na funkcjonowanie organizmu.

Tłuszcze wielonasycone pełnią w organizmie bardzo ważną rolę, są m.in. składnikiem ścian komórkowych. Niezależnie od wieku przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania naszego układu krwionośnego, nerwowego, a także immunologicznego. Kwasy tłuszczowe spożywane zamiast szkodliwych tłuszczy nasyconych oraz trans wspierają też proces obniżania poziomu złego cholesterolu (LDL) we krwi. Dzięki temu maleje ryzyko wystąpienia takich chorób jak miażdżyca i innych obejmujących układ sercowo – naczyniowy. Bardzo ważne jest też, by w diecie dzieci i młodzieży nie brakowało tego rodzaju tłuszczów – zapewniają one prawidłowy wzrost. Spożywane w nadmiarze tłuszcze nasycone natomiast mogą nie tylko prowadzić do rozwoju otyłości, ale też różnego rodzaju chorób. Niedawno wykryto związek niewłaściwie skomponowanej pod kątem udziału tłuszczów diety z ryzykiem zachorowania na raka piersi czy raka gruczołu krokowego. Stąd, warto już dzisiaj profilaktycznie wprowadzić do diety zmiany. Pozornie wykreślenie z jadłospisu znacznych ilości mięsa, zrezygnowanie z masła, przetworzonego jedzenia (nierzadko zawierającego wyjątkowo szkodliwy olej palmowy), czy tłustego nabiału może wydawać się trudne, jednak korzyści, jakie odczujemy w niedługim czasie mogą być niewspółmiernie wysokie w porównaniu z „poświęceniem”.

Jak korzystać z roślinnych wielonasyconych tłuszczy?

Warto pamiętać jednak, że należy z uwagą przechowywać i wykorzystywać tłuszcze wielonasycone – łatwo mogą bowiem stracić swoje prozdrowotne właściwości. Oleje i margaryny trzymajmy z daleka od światła, w umiarkowanej temperaturze. W trakcie gotowania takie tłuszcze szybko jełczeją, toteż warto wykorzystywać margaryny jedynie do

potraw podawanych „na zimno” natomiast piec i dusić dania na oleju rzepakowym, sojowym czy oliwie arachidowej.

Related

Higiena jamy ustnej to ważny aspekt ogólnego stanu zdrowia człowieka. Warto myć zęby za pomocą...

Według wielu osób ból zęba należy do najgorszych dolegliwości bólowych. Trzeba więc robić wszystko,...