Wirtualny alkomat – ufać czy nie?

Jazda pod wpływem alkoholu jest surowo karana i skrajnie nieodpowiedzialna, dlatego zdecydowanie należy unikać sytuacji, w których kontrola policyjna może wykazać we krwi choćby śladowe ilości procentów z poprzedniego dnia. Prawda jest taka, że tylko niewielki odsetek kierowców przyłapanych na prowadzeniu na podwójnym gazie zdawał sobie sprawę z własnej nietrzeźwości. Większość z nich wstała rano przekonana, że zdążyła całkowicie wytrzeźwieć po przeżyciach dnia poprzedniego.

Czy można już jechać?

Wśród kierowców wśród pokutuje błędne przekonanie, że po spożyciu alkoholu dzień wcześniej wystarczy dobrze się wyspać, zjeść rano solidne śniadanie popite mocną kawą i można z powodzeniem wsiadać za kółko. Tymczasem alkohol zwyczajnie potrzebuje czasu, by zniknąć ze krwi i tego procesu nie da się magicznie przyspieszyć. Dobre samopoczucie nie jest żadnym wyznacznikiem ilości promili krążących lub nie we krwi.

Alkomat online – jak działa?

Przydatnym narzędziem, dostępnym w internecie, jest alkomat internetowy. To nic innego, jak matematyczny algorytm, który po wpisaniu odpowiednich danych oblicza możliwą zawartość alkoholu we krwi.

Alkomat wirtualny wymaga wprowadzenia bardzo szczegółowych danych, tak by jego wyliczenia były jak najdokładniejsze. Osoba sprawdzająca swoją trzeźwość musi wprowadzić swoją płeć, wiek, wzrost i masę ciała. Później z reguły oznacza się godzinę rozpoczęcia spożywania alkoholu i czas, jaki minął do zakończenia imprezy. Po podaniu tych danych pozostaje wpisanie rodzaju i ilości wypitego alkoholu, przy czym można to zrobić przy użyciu różnych jednostek. Przykładowo, ilość wypitego piwa można wyliczyć w litrach, szklankach, kuflach, puszkach czy butelkach. Do zaznaczenia pozostaje pole, czy spożywaniu alkoholu towarzyszyło jedzenie.

Alkomat online dysponujący tymi wszystkimi danymi, jest w stanie określić orientacyjny stan trzeźwości osoby wprowadzającej dane. Co ciekawe, w wirtualnym alkomacie dostępne są także wykresy, które obrazują, jak zmieniała zawartość alkoholu we krwi już od wzięcia pierwszego łyka aż po moment całkowitego wytrzeźwienia.

Wierzyć czy nie?

O ile alkomat internetowy jest naprawdę ciekawym i przydatnym narzędziem, o tyle policja ostrzega, by jego wyników nie traktować jako jedynego wyznacznika stanu swojej trzeźwości. Metabolizm alkoholu u różnych osób może wyglądać zupełnie odmiennie. Czasem lepiej jest odbyć spacer na komendę, by przebadać się alkomatem posiadającym wszelkie niezbędne atesty i przechodzącym wymaganą kalibrację.

Więcej w sklepie z alkomatami https://alko-maty.pl/alkomaty.html

Related

Zanieczyszczenie gleb to obok skażeń powietrza atmosferycznego oraz degradacji środowisk wodnych to...