Właściwości węglika spiekanego

Węglik spiekany nazywany jest również widią. To materiał, wbrew pozorom, dość popularny, który posiada wiele zastosowań i jest uzyskiwany dzięki różnym metodom.

Czym jest węglik spiekany?

Widia to materiał narzędziowy, który jest uzyskiwany za pomocą metod metalurgii proszkowej z węglików metali, takich jak między innymi:
– tantal;
– niob;
– chrom;
– tytan.

Węglik spiekany jest używany przede wszystkim do produkcji elementów tnących różnego rodzaju narzędzi o charakterze skrawającym, takich jak wiertła, frezy czy też noże tokarskie. Dzięki zastosowaniu węglika spiekanego, narzędzia do obróbki skrawaniem posiadają znacznie bardziej zwiększoną prędkość skrawania, między innymi porcelany oraz stali hartowanej. Oprócz tego, materiał ten jest stosowany do zbrojenia narzędzi górniczych i wytwarzania oczek w przeciągarkach, ciągadełach i tym podobne.

Widie są łączone z korpusem za pomocą dwóch metod:

– trwale, dzięki lutowaniu. Operacja ta jest jednak dość czasochłonna, a także kosztowna;
– rozłącznie, czyli przez mocowanie mechaniczne. Po zużyciu jednak wystarczy zmienić ostrze, bądź całkowicie wymienić płytkę.

Węgliki spiekane znajdują zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, takich jak narzędziowy, wydobywczy, chemiczny, leśny, zbrojeniowy, a także samochodowy.

Charakterystyka węglika spiekanego

Węglik spiekany jest dość kruchy, jednakże elementy z niego wykonane charakteryzują się bardzo wysoką odpornością na ścieranie oraz twardością o przedziale 900-1600 HV. Są one również mniej kruche od stellitów i zachowują swoje właściwości nawet w temperaturze do 850 stopni Celsjusza. Rozdrobniony materiał ulega prasowaniu pod wpływem działania wysokich temperatur oraz ciśnienia. Jego spoiwem jest kobalt, a niejednokrotnie też i wanad oraz nikiel.

Warto napomnieć, że węgliki spiekane zawierają w głównej mierze węglik wolframu, który został opatentowany w 1923 roku.

Węglik spiekany cena i skup

W przypadku takim jak węglik spiekany skup jego prowadzą firmy liczne firmy, które zajmują się produkcją wspomnianych wcześniej narzędzi, a także firmy skupujące złom.

Jeśli więc ktoś chce kupić węgliki spiekane cena ich waha się w przedziale od około 50 do 70 złotych za jeden kilogram.

Related