Zawory rozdzielające – jaką pełnią funkcję?

Zawory rozdzielające występują obecnie niemal w każdej instalacji pneumatycznej. Czemu zawdzięczają taką popularność i jaką pełnią funkcję? Co powinniśmy o nich wiedzieć i czy zawsze wybór określonego typu zaworu rozdzielającego jest dobrym wyborem?

Wbrew pozorom na sklepowych półkach z częściami układów pneumatycznych nie znajdziemy jednego typu zaworu rozdzielającego – często zamówienia realizowane są indywidualnie ze względu na wielość możliwych rozwiązań w tej materii. Na rynku możemy z powodzeniem odnaleźć i zakupić zarówno zawory rozdzielające dwudrożne, pięciodrożne, sterowane elektrycznie, elektronicznie lub mechanicznie, a także o różnorodnej średnicy wewnętrznej gwarantującej określone tempo przepływu czynnika roboczego.

Jaka funkcja zaworów rozdzielający?

Jaką jednak funkcję pełnią zawory rozdzielające? Wbrew pozorom są to podstawowe elementy każdej instalacji pneumatycznej, gdyż ich zadaniem jest kierowanie przepływem czynnika roboczego. Wbrew swojej nazwie, zawory rozdzielające mogą nie tylko rozdzielać przepływ, ale również go przełączać czy nawet łączyć z kilku źródeł. Wszystko zależy tutaj od określonego typu zaworu rozdzielającego i potrzeb danej instalacji pneumatycznej.

Sterowanie zaworami rozdzielającymi

Jeszcze kilkanaście lat temu na rynku dostępne były wyłącznie zawory rozdzielające sterowane mechanicznie – wymagało to stałej czujności operatora danej instalacji pneumatycznej i ręcznego przełączania konkretnych zaworów rozdzielających. Wraz z rozwojem techniki i adaptacją niektórych rozwiązań, dzisiaj z powodzeniem możemy korzystać z zaworów rozdzielających sterowanych hydraulicznie czy też przy pomocy elektromagnesów. Właśnie to ostatnie rozwiązanie jest dzisiaj najpopularniejsze, gdyż w połączeniu z odpowiednimi sterownikami elektronicznymi jest niemalże bezobsługowe, a jednocześnie daje nam możliwość niemal swobodnego sterowania parametrami pracy danego układu pneumatycznego.

Zawory rozdzielające

Podsumowując, zawory rozdzielające są dzisiaj niezwykle powszechne i niezwykle ważne wszędzie tam, gdzie wykorzystuje się instalacje pneumatyczne. To właśnie zastosowanie zaworów rozdzielających dało nam możliwość szerszego wykorzystania rozwiązań pneumatycznych i stosowania ich na nowych polach eksploatacji przyśpieszając inne gałęzie przemysłu. Pozostaje mieć nadzieję, że w przyszłości zawory tego typu zostaną jeszcze bardziej dopracowane i ich stosowanie będzie dawało jeszcze większe możliwości wykorzystania instalacji pneumatycznych i zwiększenia nie tylko ich wydajności, co przede wszystkim uniwersalności.

Artykuł powstał we współpracy z OBREiUP

Related