Zdrowe zęby – jak o nie dbać prawidłowo?

Zdrowe zęby to nie tylko kwestia estetyczna – to przede wszystkim nasze dobre samopoczucie i zdrowie. Szacuje się, że w Polsce co drugi z nas posiada ubytek próchniczy – to tylko jeden z powszechnych problemów z jakimi zgłaszamy się do stomatologów. Jak dbać o żeby, aby faktycznie były zdrowe? Jak często odwiedzać stomatologa? Czy leczenie musi być nieprzyjemne?

Regularna higiena – szczotkowanie, nitkowanie, płukanie

Przyczyną większości problemów z zębami oraz przyzębiem jest fakt, że mamy zasadniczy problem z codzienną higieną naszych zębów. Okazuje się, że wiele osób myje zęby nie raz dziennie, a raz na tydzień! Taka sytuacja bardzo szybko prowadzi do powstania osadu nazębnego, który w procesie mineralizacji zamienia się w kamień nazębny. Płytka nazębna to idealne miejsce dla bakterii próchniczych. Stąd już tylko krok do zmian na szkliwie.

Zęby powinny być myte po każdym posiłku, a jeśli nie mamy takiej możliwości przynajmniej 2-3 razy dziennie. Stosując odpowiednio dobraną szczoteczkę oraz pastę z fluorem możemy być pewni, że z jamy ustnej usuniemy nie tylko osad nazębny, ale także resztki pokarmów. Szczotkowanie pozwala na odświeżenie oddechu. Uzupełnieniem tego zabiegu jest nitkowanie nićmi dentystycznymi. Dzięki nim możliwe jest wyczyszczenie przestrzeni międzyzębowych. Wielu stomatologów zaleca również stosowanie płynów do płukania – ich zadaniem jest odświeżanie oddechu, jak również hamowanie rozwoju osadu nazębnego.

Wizyty u stomatologa

Jak często odwiedzać stomatologa? Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od historii naszego leczenia, skłonności do powstawania próchnicy. Warto także samodzielnie nadzorować zęby podczas codziennej toalety. Wszelkie zmiany w obrębie jamy ustnej i zębów powinny być dla nas sygnałem, że koniecznie powinniśmy odwiedzić stomatologa. Powodem do odwiedzin lekarza powinien być również ból – nie bagatelizujmy takich objawów, gdyż mogą świadczyć o głębokiej próchnicy czy stanach zapalnych.

Jak wygląda wizyta stomatologiczna? Przede wszystkim lekarz sporządzi oględziny zębów i na specjalnej karcie zaznaczy te, które były już leczone. Stomatolog przygląda się także ścianom jamy ustnej – szuka zmian na nabłonku, które mogłyby świadczyć o chorobach.

Sama wizyta powinna być dla nas bardzo ważna – w czasie jej trwania możemy zadać pytania związane z lepszą higieną oraz akcesoriami, które powinniśmy stosować. Jeśli czujemy dyskomfort przed wizytami stomatologicznymi warto wspomnieć o tym lekarzowi – dołoży wszelkich starań, abyśmy poczuli się bardziej komfortowo.

Leczenie implantologiczne – kiedy brakuje zębów

Jak czytamy na instytutimplantologii.pl, wypadanie czy utrata zębów jest procesem bardzo rozpowszechnionym. Braki w uzębieniu, nawet niewielkie, kolosalnie wpływają na nasze życie, jakość gryzienia, nawet na mimikę czy sposób mówienia! Dzisiaj luki w łukach zębowych możemy uzupełniać na wiele sposobów. Implanty zębów w mieście Kraków znajdziemy w doskonałych cenach. Wiele osób obawia się zabiegu wszczepiania implantu – niepotrzebnie. Przede wszystkim lekarz określi jakość kości oraz to czy konieczne jest jej odbudowywanie. Wszczepienie implantu odbywa się pod znieczuleniem, a sam implant wykonany jest z materiałów neutralnych dla naszego organizmu. Po zrośnięciu się kości i implantu możliwe jest umieszczenie korony implantu, czyli elementów imitującego ząb. Korona implantu tworzona jest na indywidualne zamówienie – ma współgrać zarówno ze zgryzem, jak i kolorystycznie. Implanty doskonale uzupełniają luki w szczęce i stanowią świetną podporę dla innych zębów.

Related

stomatologia estetyczna Kraków torby ekologiczne