Zima – jak zadbać o izolację cieplną w domach i mieszkaniach?

Ze względu na położenie geograficzne Polski zima w naszym kraju zazwyczaj jest mroźna i sucha. Temperatury spadają przeważnie do ok. -10 stopni w nocy, jednak ostatnie tygodnie pokazały nam, że pogoda może okazać się znacznie bardziej zaskakująca. Wiele osób nieprzygotowanych było na mrozy rzędu -20 stopni, przez co chłód dawało się odczuć również w mieszkaniach czy w domach jednorodzinnych. Co było przyczyną niskiej temperatury w pomieszczeniach? Warto przyjrzeć się temu problemowi z bliska!

Co powoduje nieszczelność okien?

Niskie temperatury wewnątrz pomieszczeń mogą być spowodowane przede wszystkim nieszczelnymi oknami, drzwiami oraz niesprawną instalacją grzewczą. O ile w przypadku tej ostatniej naprawy wykonuje się tuż przed rozpoczęciem sezonu grzewczego lub zaraz po jego zakończeniu, w przypadku nieszczelnych okien sprawa jest nieco bardziej skomplikowana.
Powodem nieszczelności okiem może być w pierwszej kolejności zniszczenie uszczelek okiennych. Szczególnie w oknach starego typu były one wykonywane z niskiej jakości mieszanki gumy, która pod wpływem czasu oraz niskich temperatur sztywniała, pękała, kruszyła się. Obecnie technologia się zmieniła – w przypadku uszczelek stosuje się wysokiej jakości mieszanki gum, kauczuku i materiałów syntetycznych. Dzięki temu uszczelki mają znacznie wydłużoną żywotność.
Drugim problemem może okazać się źle osadzone okno w murze domu. To powszechny problem, który jedna zazwyczaj rozwiązuje się przy użyciu pianek uszczelniających. Niestety, wielu nieuczciwych firm budowlanych stosuje tańsze zamienniki, które szybko kruszeją, przepuszczając zimne podmuchy do wnętrza domu. Takie problemy mogą naprawić wyłącznie doświadczeni murarze.
Rozwiązaniem problemu parciejących uszczelek w starych oknach czy tez nieszczelności może okazać się przede wszystkim wymiana okien. Wiele spółdzielni mieszkaniowych dopłaca lokatorom do wymiany okien w lokalach mieszkalnych. Szukasz wysokiej jakości okien plastikowych i drewnianych? Sprawdź okna Internom z Katowic!

Related

Drewno do niedawna traktowane było nieco po macoszemu – modne obecnie trendy kazały nam meblować dom...