Atopowe zapalenie skóry – poważny problem

Alergie, które występują w różnej postaci, mogą być bardzo uciążliwe. Trzeba zwracać szczególną uwagę na dzieci, które mogą mieć problemy z alergiami już od najmłodszych lat, a doskonałym przykładem niezwykle uciążliwej dolegliwości jest atopowe zapalenie skóry. Warto wiedzieć, jak sobie radzić z tym problemem.

Atopowe zapalenie skóry u dzieci pojawia się już na samym początku ich życia, pierwsze objawy mogą zostać zaobserwowane już w pierwszym roku. Na skórze pojawia się wysypka, a wszystkie zachodzące tam zmiany są niezwykle uporczywe i powodujące świąd. Najczęściej sprawia to, że dziecko jest niespokojne i rozdrażnione, pojawiają się problemy ze snem. Jak się okazuje, takie problemy mogą dotykać ponad 20% całej populacji w Europie, dlatego mówimy tutaj o dolegliwości powszechnej i poważnej. AZS występuje zwykle u dzieci, których rodzice mają problemy z alergią, ponieważ ta dolegliwość jest uwarunkowana genetycznie, a dodatkowo może być pogłębiana przez czynniki zewnętrzne.

Pierwsze objawy i diagnoza

Objawów, które mogą wskazywać na atopowe zapalenie skóry u dzieci jest bardzo dużo, a są to chociażby: świąd, przewlekłe zapalenie skóry, suchość skóry czy zmiany skórne w okolicach zgięciowych kończyn. Gdy pojawiają się podobne problemy, trzeba udać się do lekarza specjalisty, który przeprowadzi niezbędne badania i, jeśli faktycznie będzie to AZS, rozpocznie on leczenie. Często powszechnie występujące problemy skórne mylone są z atopowym zapaleniem skóry, dlatego niezbędna jest interwencja lekarza, który przy pomocy nowoczesnych badań jest w stanie określić, czy dziecko ma właśnie tę, a nie inną dolegliwość. Ważne jest ustalenie czynników uczulających, ponieważ to właśnie od ich unikania rozpoczyna się walkę z AZS.

Leczenie

Wiele czynników wpływa na to, jakie leczenie się zastosuje – ważny jest wiek pacjenta, a także rozległość zmian skórnych, istotne jest określenie wspomnianych już czynników uczulających. W mniej zaawansowanych przypadkach wystarczy nawilżanie skóry, unikanie czynników uczulających i, jeśli zmiany są ostre, stosowanie preparatów przeciwzapalnych. W trudniejszych przypadkach lekarz może zdecydować się na leczenie fototerapią. Wszystkie te działania powinny przynieść zamierzony skutek, ale nie można zapominać, że AZS jest chorobą przewlekła, która ma tendencję do nawracania. Czasem objawy zupełnie znikają, żeby za kilka miesięcy lub lat ponownie się pojawiły. Dzieci, które przechodziły atopowe zapalenie skóry mogą być w dorosłym życiu bardziej skłonne do alergii. Warto też wiedzieć, że ta choroba może utrzymywać się również poza okresem dojrzewania.

Informacje o atopowym zapaleniu skóry u dzieci znajdziesz na stronie Langsteiner

Related

zobacz zobacz wiecje ela.pl