Blacha trapezowa, to bardzo ciekawy rodzaj blachy. Dzięki swoim właściwościom, można ją wykorzystywać dosłownie wszędzie. Posiada charakterystyczny profil trapezowy, dzięki któremu zyskuje na wytrzymałości. Ponadto, pomimo dużej odporności na obciążenia zewnętrzne, nie jest ona zbyt ciężka. Ale sama blacha trapezowa to nie wszystko. Są też inne jej rodzaje.
Blacha trapezowa ocieplana
Coraz większą popularnością, cieszy się ocieplana blacha trapezowa. Dzięki wprowadzeniu w niej dodatkowej warstwy izolującej, znacznie poprawiają się jej właściwości termiczne. Grubość i jakość izolacji, mogą pod tym względem być różne. Wszystko zależy od zapotrzebowań i zastosowań danej blachy. Niestety, im grubsza warstwa izolacji, tym również większy ciężar samej blachy.
Ocieplane blachy trapezowe, mają bardzo dużo zastosowań. Można nimi ocieplać np elewacje budynków, ściany a nawet drzwi wejściowe. W tym celu, doskonale nadadzą się blachy o profilu T14. Jeśli jednak mamy zamiar ocieplić nimi dach, warto wybierać blachy o mniejszym profilu i mniejszej zawartości materiału izolującego. Niestety, blacha trapezowa jest nieco cięższa od podobnych rodzajów blach płaskich.
Blacha trapezowa ocynkowana i powlekana
Cynkowanie, ma bardzo duże znaczenie w kontekście ochrony i zabezpieczenia blach. Nie inaczej jest w przypadku blach trapezowych. Również i one mogą (a w zasadzie powinny) być ocynkowane. Dzięki warstwie cynku, blacha znacznie lepiej znosi wilgoć, promieniowanie UV i lekkie oddziaływania fizyczne.
Blachy trapezowe, mogą być też powlekane. Jest to nowoczesna „forma cynkowania” z tym, że zamiast warstwy cynku, blachę pokrywa się innymi materiałami, na przykład tworzywem sztucznym. Blacha trapezowa powlekana tworzywem sztucznym, jest znacznie odporniejsza na działanie czynników zewnętrznych, w postaci np deszczu. Nie tak dobrze jednak, znosi działanie słońca.
Blacha perforowana
Blachy trapezowe, nie muszą być wcale jednolite w swojej budowie i strukturze. Ich wykorzystanie jest naprawdę ogromne – dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, by np je perforować, czyli – prosto ujmując – wykonać w niej szereg uporządkowanych otworów. Tak przygotowana „trapezówka”, znacznie zyskuje na funkcjonalności.
Dzięki perforacji, blacha trapezowa może być wykorzystana wszędzie tam, gdzie zależy nam na przepływie powietrza. W ten sposób, można ją wykorzystywać także w mocno zawilgoconych pomieszczeniach. Zastosowanie perforacji, pozwoli na szybkie wentylowanie całego wnętrza i zapobiegnie narastaniu grzybów i pleśni.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Budmax-Metal