Bryczesy – wygodne spodnie na konia

Planujesz swoją pierwszą wizytę w stadninie koni? Zanim spróbujesz swoich sił w jeździectwie, warto zaopatrzyć się w odzież i akcesoria ułatwiające utrzymanie odpowiedniej pozycji, zapewniające swobodę ruchów i zwiększające bezpieczeństwo. Jednym z najważniejszych elementów stroju jeździeckiego są specjalne spodnie na konia. Co warto o nich wiedzieć? Sprawdź?

Spodnie na konia – jakie wybrać?

Czym powinny charakteryzować się spodnie na konia? Bryczesy, podobnie jak każdy inny strój sportowy, mają zapewnić noszącej je osobie maksymalną wygodę. Przeważnie szyte są z tkaniny powstałej z połączenia poliestru, wiskozy i elastanu. Tego typu materiał jest elastyczny, odporny na tarcie i czynniki zewnętrzne. Ważną funkcją wykonanych z elastycznego, bezszwowego materiału niekrępującego ruchów jest ochrona wewnętrznej strony nóg przed otarciami. Nogawki najczęściej zakończone są rzepem lub bardzo elastyczną końcówką ściśle przylegającą do kostki. Bryczesy posiadają dodatkowe elementy (tak zwane leje) ze skóry lub silikonu. Umieszczone na wysokości łydek i kolan lub na całej powierzchni styku z siodłem leje są dodatkową ochroną przed otarciami oraz zwiększają przyczepność, co bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo podczas jazdy.

Co jeszcze się przyda?

Upadek z konia może mieć tragiczne skutki. Zminimalizować następstwa ewentualnego upadku pomoże Ci kask – niezbędny element stroju każdej osoby wsiadającej na konia. Solidny, atestowany kask jest lekki,  a jednocześnie wytrzymały. Kolejnym ważnym komponentem stroju do jazdy konnej są specjalne buty (sztyblety lub oficerki) z wąskim czubkiem i gładką podeszwą z niewielkim obcasem o wysokości 1-2 cm.

 

 

Related