Co to znaczy – być twórcą nowoczesnym? Czy każdy może nim zostać? Czy wystarczy praca nad sobą czy potrzebne jest, niczym w XIX wieku, natchnienie? Czy tworzenie wymaga wiedzy i doświadczenia, czy tylko zdania się na intuicję? Jakie są współczesne wymagania dotyczące dzieł? Dla kogo się tworzy i w jakim celu? Czy najważniejszy pozostaje twórca jako geniusz, jego dzieło, a może funkcjonowanie jego sztuki wśród ludzi?
Konwersacyjna sztuka współczesna
Sztuka współczesna często jest działaniem i zaskoczeniem. Przede wszystkim – zachęceniem do myślenia na nowo o starych sprawach, o wszystkich upiorach dręczących człowieka XX wieku. To w dużej mierze sztuka działania, performance ukazujący nieoczywistość ludzkiego bycia i przeżywania.
Tworzenie jest formą rozmowy, jaką artysta współczesny prowadzi ze sobą samym i światem. Ale nie tylko. Dzieła współczesne nie są tak egotyczne, jak było to dawniej. Sztuka ma prowadzić do powszechnej konwersacji. Sama w sobie jest rozmową. Każdy, kto ją ogląda może coś do niej dodać i dopowiedzieć – każdy może zabrać głos. Sztuka staje się coraz bardziej egalitarna.
Dzieła na ulicy, czyli sztuka jest blisko
Twórczość, także ta najwyższej rangi, przestaje być zamknięta w oficjalnych galeriach, wychodzi na ulicę. Najlepszym przykładem takiego wyjścia i otwarcia są w pełni artystyczne murale. Interpretacyjne, zaskakujące, pokazujące doskonały warsztat twórcy.
Dzieła cyfrowe, czyli sztuka jest wszędzie
Kolejnym przykładem rozpowszechnienia sztuki w XXI wieku jest digital painting. Okazuje się, że można tworzyć dzieła niezwykłe, wyrażające to, co w sztuce najważniejsze, czyli wizje, emocje i interpretacje – w sposób zupełnie nowoczesny. Wystarczy tylko opanować warsztat, a pomoże w tym kurs digital painting.