Co świadczy o paradontozie?

Paradontoza to jedna z chorób dziąseł i przyzębia. Jej pierwszym objawem jest krwawienie, pojawiające się w czasie szczotkowania zębów. Inne objawy, które wskazują na podejrzenie paradontozy, to także nieprzyjemny zapach z ust oraz ruszające się zęby. W przypadku zauważenia któregoś z tych problemów, warto skontaktować się z dentystą.

Przyczyny i sposoby leczenia paradontozy

W niektórych przypadkach przyczyną paradontozy jest nieprawidłowe szczotkowanie zębów. Niestety wiele osób robi to źle i niestarannie, przez co pojawić się mogą różnorodne problemy z zębami, między innymi odkrywanie szyjek zębowych. Jeżeli zauważymy objawy paradontozy, należy skorzystać z konsultacji stomatologicznej. Dentysta legionowo nie tylko sprawdzi stan zębów i zastosuje odpowiednie leczenie, lecz także przeprowadzi instruktaż, a jaki sposób należy szczotkować zęby, aby problem się nie pogłębiał. Jednym z powodów paradontozy może być kamień nazębny, znajdujący się pod dziąsłami. Niezbędne będzie wówczas usunięcie go metodą skalingu poddziąsłowego. Najczęściej w tym celu stosuje się metodę usuwania kamienia ultradzwiękami. Jeżeli paradontoza jest bardziej zaawansowana, wówczas niezbędne będzie zastosowanie chirurgii periodontologicznej.

Higienizacja jamy ustnej

W walce z paradontozą duży nacisk kładzie się na prawidłową higienę jamy ustnej. Szczególnie ważna jest odpowiednia technika szczotkowania zębów. Osobom, które mają problem z chorobami przyzębia polecana jest metoda roll. Szczoteczka w tej metodzie powinna być ustawiona pod kątem czterdziestu pięciu stopni, zaś wykonywane ruchy mają charakter obrotowo-wymiatający. Szczoteczka powinna być wykonana z miękkiego włosia, dzięki czemu nie będziemy dodatkowo podrażniać dziąseł. Przynajmniej dwa razy w roku powinniśmy zdecydować się na skaling, który ma na celu usunięcie kamienia nazębnego. Dzięki temu zagrożenie paradontozą zmniejszy się. Ważna jest również szybka reakcja w przypadku zauważenia pierwszych objawów choroby przyzębia, takich jak zaczerwienienie zębów czy większa wrażliwość zębów na ciepłe i zimne napoje.

Related