Dachówki z blachy

Decydując się na konkretny rodzaj pokrycia dachowego, warto uwzględnić wykorzystanie blachodachówek – stanowią one coraz popularniejszą alternatywę i są masowo wybierane przez projektantów oraz inwestorów, z uwagi na swoją specyfikację techniczną.

Blachodachówka – jakość potwierdzona certyfikatem

Wybór blachodachówek może okazać się trudny, łatwo bowiem zagubić się w bogatej ofercie dostępnej w sklepach budowlanych. Producenci tego rodzaju pokryć dachowych proponują odmienne warianty dachówek, które różnią się od siebie nie tylko aspektami zewnętrznymi, lecz także jakością wykonania oraz wartością użytych surowców.

Dokumentem informującym o specyficznych parametrach danej blachodachówki oraz potwierdzającym jej jakość jest aprobata techniczna oraz deklaracja zgodności – te certyfikaty wymagane są od każdego producenta i dostępne są dla klienta w celu ułatwienia podjęcia decyzji o zakupie.

Konstrukcja dachówek wykonanych z blachy

Sednem elementu dachowego, jakim jest blachodachówka okazuje się być jej wewnętrzny trzon wykonany ze stali. Jakość użytego surowca wpływa na ocenę solidności i trwałości pokrycia dachowego, istotna jest również grubość stalowego rdzenia – im bardziej masywny, tym lepszy gatunek danej dachówki oraz wynikająca z niego wyższa cena.

Warto także zwrócić uwagę na powłokę zewnętrzną, która spełnia funkcje ochronne oraz decyduje o estetycznych aspektach dachu, nadając kolor oraz fakturę całości. Powłoki wykorzystywane do powlekania blachodachówek to między innymi poliester w matowym lub standardowym wydaniu, PVDF, pural lub plastizol – są one najczęstszym wyborem producentów.

Zauważalne jest odchodzenie od popularnego do niedawna akrylu, który okazał się mało odporny na korozję oraz promieniowanie ultrafioletowe. Z kolei rosnącym zainteresowaniem cieszy się posypka kamienna lub ceramiczna, która wydaje się najbardziej trwała oraz odporna ze wszystkich dostępnych alternatyw – jej jakość oraz długowieczna żywotność decydują jednak o znacznie wyższej cenie blachodachówek pokrytych posypką.

Tekst powstał we współpracy z Budmax-Metal

Related

Czy łatwo będzie namówić przedsiębiorcę do tego, aby przeprowadzić audyt ISO 45001? Niby nie powinno...