Drukarki laserowe – jakie urządzenie wybrać?

Obecnie na rynku popularne są różne drukarki – kolorowe i monochromatyczne. Jednak zwłaszcza w przypadku drukarek kolorowych wiele osób kieruje się ceną, przez co wybiera drukarki atramentowe. Jednak to kolorowe drukarki laserowe zapewniają trwałe wydruki, a obecnie także bardzo wysoką jakość. Czy warto wydać więcej pieniędzy na urządzenie bardziej zaawansowane technologicznie?

Laserowe drukarki czarno-białe

Czarno-białe drukarki są nadal bardzo popularne, ponieważ zazwyczaj są w o wiele niższej cenie niż kolorowe. To jednak wcale nie oznacza niższej jakości. W przypadku drukarek laserowych uzyskane wydruki są bardzo trwałe i odporne na działanie takich czynników jak wilgotność czy promieniowanie UV. Zaletą takich urządzeń jest również możliwość drukowania jedynie od czasu do czasu, bez obaw, że takie działanie wpłynie negatywnie na żywotność tonera.

W przypadku laserowych drukarek czarno-białych łatwiej można znaleźć również urządzenie, które posiada funkcję oszczędzania tonera. Tymczasem jest to bardzo przydatna opcja, zwłaszcza w przypadku drukowania dużej ilości dokumentów dziennie.

Kolorowe drukarki laserowe

Kiedyś to drukarki atramentowe były najbardziej polecane, jeśli chodzi o wyraziste kolory. Dziś nowoczesne technologie, takie jak głębia czterobitowa, pozwalają na uzyskiwanie doskonałej jakości barw także na drukarkach laserowych. Nie ma również problemów jeśli chodzi o drukowanie na różnych rodzajach papieru – zaawansowane drukarki laserowe mają możliwość drukowania również na papierze fotograficznym. Warto zainteresować się takim rozwiązaniem ze względu na to, iż trwałość wydruku będzie dużo wyższa niż w przypadku atramentu. Wadą kolorowej drukarki laserowej jest nie tylko cena samego urządzenia, ale również koszt zakupu tonerów.

Kolorowa drukarka laserowa często jest urządzeniem wielofunkcyjnym, co oznacza, że oprócz uzyskiwania wydruków możliwe jest także kopiowanie i skanowanie. Jednak wybierając taki model warto sprawdzić, czy kolorowe drukowanie oznacza również możliwość uzyskiwania barwnych kopii, ponieważ nie zawsze jest to równoznaczne.

Related

Czy łatwo będzie namówić przedsiębiorcę do tego, aby przeprowadzić audyt ISO 45001? Niby nie powinno...