Dyskopatia – problem czasów współczesnych

Schorzenia kręgosłupa występują u osób coraz młodszych. Związane jest to między innymi z siedzącym trybem życia, z niechęcią dzieci i młodzieży do aktywności fizycznej, a także otyłością, która jest coraz częstszym problemem. Wielogodzinne pozostawanie w pozycji siedzącej, a także niewłaściwie przygotowane stanowisko pracy mogą prowadzić do wystąpienia dolegliwości ze strony kręgosłupa, jaką jest dyskopatia.

Czym jest dyskopatia?

Mianem dyskopatii określamy wiele schorzeń, które dotykają krążka międzykręgowego, potocznie zwanego dyskiem. Zadaniem krążka międzykręgowego jest amortyzacja kręgosłupa przed urazami. Kiedy jednak nie jest on zdrowy, łatwo o uszkodzenie kręgosłupa. Najczęściej termin dyskopatia stosowany jest dla określenia pierwszego stopnia zwyrodnienia kręgosłupa.

Objawy dyskopatii

Wczesne objawy dyskopatii to między innymi ból, który promieniuje wzdłuż dróg nerwowych, a także uczucie drętwienia i mrowienia w okolicy uciskanego nerwu. W niektórych przypadkach pojawia się także niedowład i osłabienie odruchu ścięgien: kolanowego i Achillesa. Niestety wiele osób ignoruje wczesne objawy dyskopatii, przez co choroba szybko staje się zaawansowana. Tymczasem im wcześniej dyskopatia zostanie zauważona, tym lepsze efekty rehabilitacyjne można osiągnąć. Warto zauważyć, że dyskopatia to problem dotykający osób w sile wieku – pomiędzy trzydziestym a czterdziestym rokiem życia.

Leczenie i rehabilitacja

Sposoby leczenia dyskopatii zależą przede wszystkim od stopnia zaawansowania problemu. Jeżeli został on dostrzeżony na początkowym etapie, wówczas leczenie zachowawcze i rehabilitacja przyniosą najlepsze efekty. Na wczesnym etapie choroby stosuje się zazwyczaj leczenie farmakologiczne z wykorzystaniem leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, a także kinezyterapię, fizykoterapię oraz terapię manualną. Fizjoterapia radość skutecznie zwalcza ból kręgosłupa w dyskopatii i uczy, jak zmienić styl życia, aby dolegliwości nie powróciły. U około 20% chorych dyskopatia wymaga leczenia operacyjnego, jednak dąży się do rozwiązań jak najmniej inwazyjnych, aby chory mógł zachować maksymalną sprawność i szybko powrócił do zdrowia.

Related