Jak kupić rusztowanie?

Rusztowania stosowane w budownictwie różnią się nie tylko wielkością, ale także zastosowaniem, rozwiązaniem systemowym, sposobem montażu.

Rodzaje rusztowań

W zależności od rodzaju wykonywanych prac, firmy budowlane stosują różne rusztowania:
– warszawskie,
– modułowe,
– przejezdne,
– elewacyjne.

Nie ma uzasadnienia ekonomicznego zakup wszystkich tych typów. Wystarczy jeden rodzaj dostosowany do najczęściej otrzymywanych zleceń. W przypadku jednorazowego zlecenia można wybrać jedną z dwóch możliwości:
– wynajem rusztowania,
– kupno nowego i późniejsza sprzedaż rusztowań.

Wynajem rusztowania jest kosztem, który zmniejszy zysk ze zlecenia, ale nie wymaga ponoszenia kosztów inwestycyjnych. Kupno nowego rusztowania wymaga kapitału. Późniejsza sprzedaż rusztowania wiąże się najczęściej z uzyskaniem niższej ceny.

Sprzedaż rusztowań

Sprzedażą rusztowań zajmują się producenci oraz pośrednicy. W tym pierwszym przypadku można kupić nowe rusztowania za gotówkę lub na raty (wersja droższa). Wielu producentów oferuje również do sprzedaży rusztowania używane. Najczęściej są to rusztowania producenta odkupione od klientów, którzy już ich nie potrzebują. Taka opcja pozwala na obniżenie kosztów przy równoczesnym zapewnieniu jakości produktu.
Zakup rusztowań przez pośredników niesie za sobą pewne ryzyko związane z niewiadomym pochodzeniem produktu. To ryzyko można zminimalizować domagając się atestów i certyfikatów gwarantujących spełnianie przez rusztowanie wszystkich wymogów określonych polskim prawem.

Jak więc kupić?

Najlepiej będzie odpowiedzieć sobie na pytanie o to, na jaki wydatek w chwili obecnej może sobie pozwolić nasza firma? Jeśli jest ona w dobrej kondycji finansowej – nie oszczędzajmy i kupmy nowe, atestowane rusztowanie prosto od producenta. Jest to inwestycja opłacalna, po zamknięciu firmy możemy zdecydować się na sprzedaż rusztowań.
Jeśli jednak sytuacja finansowa firmy zmusza nas do oszczędności – zdecydujmy się na zakup używanego rusztowania.

Zakup rusztowania dla firmy jest koniecznością. Jeśli zrobimy to rozsądnie – nie stracimy.

Related

Czy łatwo będzie namówić przedsiębiorcę do tego, aby przeprowadzić audyt ISO 45001? Niby nie powinno...