Jak powinno wyglądać wnętrze w stylu skandynawskim?

Styl skandynawski jest w ostatnim czasie w Polsce coraz bardziej modny. Niestety, wiele osób wciąż nie wie dobrze „z czym się to je”. Po prostu wybierają proste, tanie meble w Ikei, ponieważ na to pozwala im budżet i pomysłowość. Tymczasem styl skandynawski może stanowić ogromne źródło inspiracji. Jak powinno wyglądać wnętrze w stylu skandynawskim?

Prostota

Jedną z cech wyróżniających styl skandynawski jest z pewnością prostota. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy mylić styl skandynawski z minimalizmem lub modernizmem. O ile w tych dwóch stylach prostota jest celem samym w sobie, to u Skandynawów ma służyć przede wszystkim zwiększeniu wygody i komfortu mieszkańców. Nie jest na pokaz, a jedynie służy zwiększeniu funkcjonalności. Oczywiście, istnieją różne odmiany stylu skandynawskiego – na przykład elegancka i rustykalna. Tutaj największej prostocie podlegają nawet wbrew pozorom banalne, aczkolwiek stylowe gałki do mebli.

Wyczucie w łączeniu kolorów

W stylu skandynawskim bardzo ważne jest wyczucie w łączeniu barw. Dominują naturalne, stonowane kolory – biały, szary, brązy. Polacy często stosują te podstawowe kolory i łączą je z odcieniami pasteli. Skandynawowie postępują inaczej. Ich kolory są często bardzo nasycone. Często spotykane jest na przykład łączenie brązów z zielenią lub brudnym niebieskim. Czasem pojawiają się bardzo intensywne odcienie w detalach – na przykład żółty, pomarańczowy albo czerwień. To pozwala ożywić wnętrze – bardzo ważne jest jednak przy tym poczucie smaku i elegancji. Zbyt wyblakłe kolory będą nudne, jeśli wybierzemy zbyt krzykliwy odcień albo wzór pomieszczenie zacznie wyglądać tandetnie.

Naturalność i wysoka jakość

Podstawą stylu skandynawskiego jest naturalność i wysoka jakość. Chcąc stworzyć wnętrze w stylu skandynawskim powinniśmy sięgać po wysokiej jakości produkty – nie zawsze oznacza to drogie. Z pewnością sprawdzi się drewno – naturalne lub bielone, tkaniny takie jak len, wełna czy bawełna. Ponadto warto zadbać o to, by wnętrze w stylu skandynawskim było dobrze rozświetlone.

Related

http://ngenuity.org/wygodne-obuwie-do-jazdy-konnej-odwiedzamy-sklep-jezdziecki/ https://bankujec.pl/podstawowe-wyposazenie-jezdzca/ https://eidola.org/drzwi-dwuskrzydlowe-nowoczesne-rozwiazanie-w-tradycyjnym-stylu/