Jak produkuje się stal nierdzewną?

Produkcja stali nierdzewnej jest dzisiaj biznesem przynoszącym kilkuset milionowe obroty i wielkie dochody samym producentom. Jednakże nim blacha nierdzewna trafi do sprzedaży i pozwoli na zyski musi przejść złożony proces produkcyjny, a następnie być dostosowana kształtem do jej późniejszego wykorzystania.

Jakie składniki są potrzebne?

Blachy nierdzewne otrzymuje się ze stopienia żelaza, węgla (podobnie jak w przypadku zwykłej stali) z dodatkiem chromu. Jest to najczęściej stosowany wariant dodatku, chociaż nie jedyny. Amerykańska norma, przyjęta ogólnie na świecie i opatentowana, określa stal nierdzewną, jako zawierającą przynajmniej jedenaście procent chromu w stopie. Dlatego tylko w ten sposób wykonane materiały mogą być określone jako blachy nierdzewne.

Jak wspomnieliśmy, istnieje jeszcze kilka innych przepisów na otrzymanie stopu stali nierdzewnej i nadanie mu dodatkowych, potrzebnych cech. Najpopularniejszym, jak i najstarszym w tym gronie, jest brytyjski stop, zawierający osiemnaście procent chromu i osiem procent niklu.

Co dzieje się ze składnikami?

Proces produkcji stali nierdzewnej rozpoczyna się podobnie jak w przypadku tradycyjnej. Z rudy żelaza i koksu wytwarzana jest surówka, która następnie przetwarzana jest w spiek. Jest on następnie podgrzewany, wraz z koksem, do temperatury rzędu 2000 stopni Celsjusza i roztapiany.

Na tym etapie stal jest wzbogacana dodatkami pierwiastków – przede wszystkim chromu, ale, jak wspomnieliśmy, mogą to być także inne. Stal jest wówczas przewożona w specjalnych kadziach do stalowni, gdzie jest ona poddawana ochładzaniu i procesowi hartowania. Jest to już materiał oczyszczony, a w efekcie tego działania powstaje półprodukt, z którego wykonuje się docelowe produkty.

Dokonanie ostatnich szlifów

Półprodukty są finalnie poddawane ostatnim zabiegom, polegającym na przykład walcowaniu, czy rozciąganiu. Podstawowym produktem, jaki się otrzymuje, jest blacha nierdzewna, z której wykonywane są potem pozostałe przedmioty, na przykład rurki. Blacha może być również wykorzystana w takiej postaci, na przykład przy pokrywaniu i wzmacnianiu konstrukcji.

Niekiedy produkty ze stali przechodzą jeszcze dodatkowe zabiegi, takie jak grawerowanie, szlifowanie i obróbkę, której celem jest uzyskanie odpowiedniej tekstury. Niekiedy jest ona także odpowiednio modelowana i przeznaczana do produkcji przyrządów użytku codziennego i przy okazji wykończeń.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Budmax-Metal

Related

https://atmlive.pl/niezapomniane-chwile-na-tarasie-odkryj-tajemnice-ogrzewania-gazowego/ zobacz ynk.com