Implanty zębów to wykonane z tytanu sztuczne korzenie, których wszczepienie ma na celu uzupełnienie ubytków w naturalnym uzębieniu pacjenta.
Przed zabiegiem
Stomatolodzy zalecają przed zabiegiem rzucenie palenia, ale to nie jedyna kwestia, którą trzeba się zainteresować zanim wszczepione nam zostaną implanty. Bardzo ważna jest higiena jamy istnej i pełne zakończenie wcześniejszych procedur – implantów nie wszczepia się w przypadku chorób przyzębia, zapaleń dziąseł i próchnicy. Jako przeciwwskazanie traktowana jest także nieustabilizowana cukrzyca, głównie ze względu na trudność w gojeniu się ran, ryzyko powikłań oraz spory odsetek odrzucenia wszczepów implantologicznych.
Jeśli w miejscu ubytku jest za mało tkanki kostnej, przed zabiegiem konieczne jest przeprowadzenie zabiegu wstępnego, którego celem jest zwiększenie i odbudowa masy kostnej.
Etapy leczenia implantologicznego
Pierwszym etapem leczenia implantologicznego jest zabieg chirurgiczny, którego celem jest wprowadzenie implantu w kość.
Po nim następuje tak zwany etap wgajania, w trakcie którego implant trwale łączy się z kością, w której się znalazł. Pełne połączenie się implantu z kością zajmuje zazwyczaj od 3 do 6 miesięcy).
Trzeci etap to etap odbudowy protetycznej. Wykonuje się wtedy niezbędne uzupełnienia, czyli korony albo mosty.
Czwarty etap to etap kontrolny, już po zakończeniu leczenia implantologicznego. Nie warto go bagatelizować, bo to właśnie dzięki wizytom kontrolnym lekarz stomatolog będzie w stanie dostrzec wszelkie niepokojące zmiany i potencjalne problemy.
Źródło: Implanty zębów.