Jak skutecznie i ekologicznie pozbywać się ścieków?

Wydaje się, że proekologiczne rozwiązania pojawiają się dziś we wszystkich dziedzinach życia i są po prostu nieuniknione. Dlatego też pewnie nikogo nie dziwi popularność przydomowych biologicznych oczyszczalni ścieków. Dzięki nim bowiem możliwe jest efektywne pozbywanie się ścieków w sposób przyjazny środowisku.

Czym są biologiczne oczyszczalnie ścieków?

Generalnie, są to oczyszczalnie, które są bardzo skuteczne w oczyszczaniu ścieków. W biologicznych oczyszczalniach ścieków wykorzystuje się różnego rodzaju materiały, które umieszczone w specjalnym zbiorniku oczyszczają napływające do niego ścieki.

Cechą charakterystyczną jeśli chodzi o tego typu oczyszczalnie jest to, iż cały proces oczyszczania odbywa się wewnątrz zbiornika. Jest to bez wątpienia olbrzymia zaleta tych oczyszczalni. Pełne bakterii ścieki nie zanieczyszczają bowiem przydomowego gruntu, gdyż większość zanieczyszczeń zostaje wewnątrz zbiornika i tam jest rozkładana.

Co się dzieje ze ściekami po oczyszczeniu?

Jeśli chodzi o to, co dzieje się ze ściekami po tym, jak już zostaną oczyszczone, to zawsze są one gdzieś odprowadzane. Jest to konieczne, gdyż oczywistością jest, iż nawet najlepsze biologiczne oczyszczalnie ścieków nie są w stanie oczyścić ich na tyle, aby były w pełni bezpieczne dla zdrowia ludzi.

Jeśli chodzi o zorganizowanie odpływu ścieków ze zbiornika to najlepszym rozwiązaniem zdaje się być skorzystanie ze studni chłonnej. Można również wykorzystać pobliski zbiornik wodny, jednakże w tym celu konieczne jest uzyskanie odpowiedniego zezwolenia.

Głębokość instalacji

Nie ma wątpliwości, że plusem biologicznych oczyszczalni ścieków jest to, iż zwykle nie ma żadnych problemów z ich zamontowaniem. Warto zauważyć, iż nawet wody gruntowe przepływające pod naszą działką prawie nigdy nie są przeszkodą.

Zdecydowanie inaczej wygląda sytuacja, jeśli chodzi o innego typu oczyszczalnie przydomową, a mianowicie o drenaż rozsączający. Ograniczenia, jeśli chodzi o miejsce, w którym można go zainstalować są bardzo duże i problematyczne.

Tekst powstał we współpracy z Aquqclear

Related

Czy łatwo będzie namówić przedsiębiorcę do tego, aby przeprowadzić audyt ISO 45001? Niby nie powinno...