Jak urządzić łazienkę?

Łazienka to pomieszczenie, które znajduje się w każdym domu. Przy jej urządzeniu pod uwagę należy brać nie tylko jej powierzchnię, ale także fakt, że panuje w niej zwiększona wilgotność powietrza. Ma to istotny wpływ na dobór materiałów. Wpisując w wyszukiwarkę internetową frazę „łazienka inspiracje”, znaleźć można setki propozycji, które pomogą urządzić łazienkę.

Mała łazienka wymaga zastosowania jasnych kolorów. W tym wypadku doskonale sprawdzą się barwy takie, jak:

  • biel;
  • beż;
  • jasny różowy;
  • delikatny niebieski.

Aby nieco ożywić wnętrze i nadać mu oryginalnego charakteru, można zdecydować się na zestawienie tych kolorów z barwami mocniejszymi. Biel świetnie prezentuje się z granatem. Takie połączenie to gwarancja stworzenia wnętrza o stylu marynarskim, które ostatnio jest wyjątkowo modne. Mała łazienka to także konieczność dobrania płytek w tak zwanym standardowym rozmiarze. Rektyfikowane płytki wielkoformatowe nie będą prezentowały się dobrze, a urocze mozaiki mogą optycznie pomniejszyć i tak już małe wnętrze.

Przy urządzaniu małej łazienki dobrze jest również zastanowić się nad tym, czy znaleźć ma się w niej wanna, czy też lepszym rozwiązaniem będzie prysznic. Ta pierwsza opcja wiąże się ze znaczną stratą wolnego miejsca, które w małych łazienkach jest bardzo cenne. Rozważyć należy także kwestie związane z meblami. Chcąc zaoszczędzić powierzchnię, można zdecydować się na meble wiszące. Dobrym rozwiązaniem są również szafki narożne.

Łazienka o dużej powierzchni to niemalże nieograniczone możliwości aranżacyjne. Nie trzeba ograniczać się co do kolorów, bowiem w dużym pomieszczeniu dobrze prezentują się zarówno barwy jasne, jak i ciemne. Podobnie jest z płytkami. Bez obaw można wybrać rektyfikowane płytki wielkoformatowe, które dodają pomieszczeniu elegancji. Mozaika również będzie dobrym wyborem. Mając do dyspozycji łazienkę o naprawdę dużej powierzchni, można zdecydować się na urządzenie tak zwanego salonu kąpielowego. Duża wanna umieszczona w centralnym punkcie, na specjalnym podeście, to niewątpliwy atut takiego pomieszczenia. Lepiej unikać łączenia w jednej łazience wanny i prysznica – może to stworzyć wrażenie przytłoczenia i niepotrzebnego chaosu.

W dużej łazience nie trzeba ograniczać się co do mebli. Warto jednak pamiętać, że pomieszczenie urządzone w stylu nowoczesnym nakłada raczej konieczność ograniczenia sprzętów do minimum. W takim wypadku warto zdecydować się jedynie na jedną niewielką szafkę, w której schować można będzie kosmetyki czy ręczniki.

Related