Nowoczesna architektura zdaje się nie mieć granic. Czy zatem próbuje być bezgraniczna? Chyba tak, podąża bowiem coraz bardziej za wyobraźnią, która przecież nie ma granic. Sama architektura staje się futurystyczna, wychylona w przyszłość, w światy, które dopiero nastąpią. To symbol naszych czasów, w których rozum służy wyobraźni. Kiedy technika budowania łączy się z fantazją wymyślania.
Architektoniczne projekty wyobraźni
Ekstrawaganckie projekty Franka Gehry’ego w najpełniejszy sposób świadczą o przemianach, które dokonują się w architekturze. Jego budynki zdają się przeczyć prawu grawitacji. Zostały jakby wprawione w ruch, przynajmniej takie odnosimy wrażenie. Dachy i ściany falują. Niesymetrycznie rozłożone okna dynamizują całość. Także kolory często zaskakują. Wiele z budynków autorstwa Gehry’ego mieni się intensywnymi barwami. Prezentuje się bajkowo.
Wszystko zaczęło się dawno temu
Nie byłoby tych fantastycznych projektów i realizacji, gdyby nie przemiany, jakie dokonały się w dwudziestowiecznej architekturze. Najważniejszą rolę w niej odegrały konstruktywizm i funkcjonalizm.
Na przykład słynny dom nad wodospadem Wrighta to symbol dokonanych w XX wieku zmian. Próba przekroczenia granic natury. Nie byłaby ona możliwa, gdyby nie dwa materiały: metal i beton.
Jeszcze dawniej temu
To wiek XIX wprowadził na trwałe rewolucyjny materiał, czyli stal. Czego symbolem stała się wieża Eiffla. Potem konstrukcje stalowe i betonowe wykorzystywała architektura i budownictwo konstruktywistyczne.
Na dzisiejszej budowie
Współczesne budownictwo korzysta z tych wszystkich osiągnięć. Trudno sobie wyobrazić współczesny plac budowy bez betonu. Pracę w tym zakresie ułatwiają nowoczesne węże do przesyłu betonu. Przydaje się także zakuwanie węży w postaci modułowego warsztatu.