Kabina prysznicowa czy wanna?

Urządzanie domu lub mieszkania niesie za sobą wiele dylematów. Właściwie podczas meblowania każdego pomieszczenia trzeba dokonać różnych wyborów. W przypadku łazienki jednym z głównych z nich będzie decyzja, czy zamontujemy w niej wannę, czy kabinę prysznicową. Oczywiście, jeśli dysponujemy przestronną łazienką, możemy pozwolić sobie na oba elementy armatury. Zazwyczaj jednak metraż jest ograniczony i trudno zdecydować, co bardziej opłaca się wstawić. Czym się kierować podczas dokonywania tego wyboru?

Miejsce

Jeżeli nasza łazienka jest naprawdę niewielka, prawdopodobnie najbardziej optymalnym wyborem będzie kabina prysznicowa. Nie ma sensu wstawiać małej wanny, w której nie będziemy mogli swobodnie usiąść.

Estetyka

Podczas urządzania mieszkania, dużą rolę pełnią także kwestie estetyczne. Indywidualną sprawą jest gust i to, czy bardziej podobają nam się wanny czy prysznice. Na pewno można dziś znaleźć ładne modele zarówno jednych, jak i drugich. Kabiny prysznicowe asymetryczne albo owalne wanny na zgrabnych nóżkach będą ciekawym elementem łazienki.

Tryb życia

Kluczowe w dokonaniu wyboru między wanną a prysznicem jest przyjrzenie się naszemu trybowi życia. Czy mamy na tyle dużo czasu wieczorem, że będziemy mogli poświęcić co najmniej dwadzieścia minut na kąpiel? A może po powrocie do domu jesteśmy tak zmęczeni, że tylko bierzemy błyskawiczny prysznic i kładziemy się spać, a rano także nie mamy czasu na moczenie się w wannie? Dostosujmy wyposażenie łazienki do naszego trybu życia. Jeśli zawsze marzyły nam się długie kąpiele w pachnącej pianie i wiemy, że znajdziemy na nie czas, przynajmniej co kilka dni, zdecydowanie warto przemyśleć zamontowanie wanny. Jeżeli zaś żyjemy bardzo szybko i częściej potrzebujemy ekspresowego prysznica – zapewne kabina spełni całkowicie nasze higieniczne potrzeby.

Domownicy

Przed podjęciem decyzji koniecznie trzeba wziąć pod uwagę preferencję i możliwości wszystkich mieszkańców domu. Przede wszystkim, spytajmy ich o zdanie: jakie mają oczekiwania wobec nowej łazienki? Przyjrzyjmy się także ich indywidualnym potrzebom. Dzieci pewnie chętniej popluskają się podczas kąpieli w wannie, w towarzystwie mnóstwa zabawek. Natomiast osoby starsze, które mają trudności z poruszaniem się, mogą mieć problem z wejściem do wanny, więc lepszym wyborem będzie dla nich kabina prysznicowa.
Nie ulegajmy zatem pokusie myślenia tylko o sobie, ale spróbujmy wczuć się w potrzeby każdego i wypracujmy pewien kompromis.

Wybór nie ułatwia

Może się wydawać, że dokonanie wyboru między wanną i kabiną prysznicową znacznie ułatwi nam sprawę. Okazuje się jednak, że uprości ją tylko trochę. Nadal będziemy mieć bardzo wiele możliwości. Kabiny prysznicowe asymetryczne, kwadratowe, prostokątne… Wanny rogowe, owalne, wbudowane, na nóżkach… Przed nami jeszcze wiele decyzji dotyczących rozmiaru, kształtu i formy kabiny lub wanny. Warto dopasować je tak, aby pasowały do reszty armatury oraz do ogólnego klimatu, jaki staraliśmy się stworzyć w łazience. To niełatwe, ale także bardzo ciekawe zadanie.

Related