Kilka motoryzacyjnych ciekawostek

Przygotowaliśmy kilka motoryzacyjnych faktów, które mogą okazać się pomocne każdemu kierowcy podczas codziennego użytkowania samochodu.

Większość kierowców nie potrafi hamować

Rozwój technologi ułatwia nam wykonywanie nagłych manewrów, takich jak hamowanie awaryjne. Jednak około 90% kierowców nie potrafi hamować. Najczęstszym błędem jest zbyt wolne i delikatne wciskanie hamulca.

Zimą opony letnie mogą hamować lepiej od zimowych

Przyczepność opony letniej spada wraz z temperaturą, jednak podczas hamowania na suchej nawierzchni wydziela się tyle ciepła, że temperatura otoczenia przestaje mieć wpływ.

Alufelgi nie są lżejsze od stalowych

To mit, że alufelgi są lżejsze od stalowych, masa obu rodzajów felg w tym samym rozmiarze jest bardzo zbliżona. Lżejsze są jedynie felgi magnezowe, które stosuje się w samochodach wyczynowych oraz drogich modelach sportowych.

Kierowcy rzadko idą do więzienia

W zeszłym roku za spowodowanie śmiertelnego wypadku za kraty trafiło 206 osób, wyrok w zawieszeniu otrzymało 1866, 46 kierowców zostało skazanych na prace społeczne, a 100 na grzywnę.

Światła LED emitują słabsze światło od ksenonów

Strumień świetlny ksenonów wynosi 3200 lumenów, natomiast LED – 2000 lumenów. Spowodowane jest to faktem, że to graniczny poziom przy którym auto nie musi być wyposażane w drogie i komplikujące produkcję spryskiwacze oraz układy samopoziomowania.

Czytaj więcej na poltrans24h.pl

Related