Decydując się na kupno samochodu, musimy mieć świadomość, ile formalności trzeba będzie załatwić. Podstawa to oczywiście zarejestrowanie samochodu, wykupienie polisy OC oraz wykonanie przeglądu technicznego (o ile samochód go nie miał). Okazuje się, że musimy też uiścić podatek od kupna samochodu PCC. Czym jest ten podatek?
Czym jest podatek od kupna samochodu PCC?
Wiele osób zastanawia się, czym jest podatek od kupna samochodu PCC i kto musi go opłacić. Czy możliwe jest uniknięcie tej opłaty? PCC nazywany jest powszechnie podatkiem od wzbogacenia się – faktem jest, że kupując samochód powiększamy swój majątek. W takiej sytuacji konieczne jest uiszczenie opłaty na rzecz fiskusa, np. w przypadku umów kupna-sprzedaży, pożyczki, umowy darowizny. Wiele osób jest zdania, że podatek od kupna samochodu PCC powinien płacić zbywca, gdyż to on się bogaci w tej transakcji. Jest inaczej – to kupujący musi uregulować podatek i ma na to dokładnie 14 dni od momentu podpisania umowy kupna-sprzedaży. Ile wynosi PCC? Wysokość PCC to dokładnie 2% wartości rynkowej zakupionego samochodu. Jak widać więc, cena ta nie jest stała.
Czy podatek od kupna samochodu PCC można ominąć?
Okazuje się, że istnieje kilka sytuacji, w których nie musimy płacić podatku PCC. Dotyczy to przede wszystkim osób kupujących nowe samochody wprost z salonów, ale również osób kupujących w komisach. Nie płacą również osoby kupujące samochód na fakturę (czyli osób mających działalność gospodarczą). Wiele osób podkreśla, że PCC nie płaci się również w przypadku samochodów sprowadzanych zza granicy. Warto pamiętać, że w takich sytuacjach płacona jest jednak akcyza. PCC nie jest pobierane również wtedy, kiedy osobą kupująca samochód jest osoba niepełnosprawna. W takich sytuacjach samochód traktowany jest jako sprzęt rehabilitacyjny i przedmiot pozwalający na usprawnienie codziennego funkcjonowania.