Pomoc dietetyczna w endometriozie

Znaczenie diety dla prewencji i leczenia endometriozy jest bardzo istotne. Coraz więcej mówi się na temat zbawiennych właściwości niektórych składników, które są powszechnie dostępne i mogą być zastosowane w profilaktyce pierwotnej oraz wtórnej schorzenia. W schorzeniu ginekologicznym, jakim jest endometrioza dieta pierwotnie nie była uważana za istotny czynnik modyfikujący przebieg choroby. Ostatnie badania wskazały bardzo mocno na wpływ pewnych zachowań predestynujących do zachorowania oraz nasilenia się objawów.

Czym jest endometrioza – w telegraficznym skrócie?

Endometrioza jest jednym ze schorzeń ginekologicznych, które zawiązane zjesz z występowaniem śluzówki macicy poza światłem narządu. Doprowadzać to może do silnych dolegliwości bólowych ze strony miednicy, przewodu pokarmowego oraz staje się jedną z głównych przyczyn niepłodności. Leczenie klasyczne endometriozy opiera się przede wszystkim na zastosowaniu terapii hormonalnej: progesteronu w połączeniu z estrogenami. Również wykorzystywane są analogii GnRH (gonadoliberyny), czyli hormonów podwzgórzowych. Leczenie hormonalne niesie za sobą jednak zawsze poważne implikacje, nie mówiąc już nawet o obecnie stosowanych procedurach leczenia zabiegowego. Warto dostrzec sposoby innego wpływania na przebieg choroby.
W hormonozależnym schorzeniu, którym jest endometrioza dieta może zasadniczo zmieniać nasilenie objawów, niwelować progresję choroby oraz przyczyniać się do istotnej poprawy samopoczucia. Jak więc trzeba się żywić, aby endometrioza nie była taka straszna?

Po pierwsze- patrz co jesz!

Zwracanie uwagi na sposób żywienia jest niesamowicie ważny. Składniki dietetyczne takie jak czerwone mięso, nasycone kwasy tłuszczowe, dieta uboga w owoce i warzywa doprowadzają do wzmożenia syntezy prostaglandyn, czyli lipidów odpowiedzialnych za powstawanie stanu zapalnego.
Koincydencja jest tutaj bardzo mocno wyrażona. Nasycone kwasy tłuszczowe oraz czerwone mięso modyfikują gospodarkę hormonalną, co istotnie przyczynia się do rozwoju komórek endometrioidalnych. Komórki endometriozy wykazują nieco odmienną wrażliwość hormonalną, szczególnie w kontekście aktywnych dróg przemian androgenów i estrogenów. Ulegają one silnemu rozwojowi, co może być ograniczone przez niektóre czynniki dietetyczne.
Bardzo pozytywne efekty udało się uzyskać w diecie bogatej w błonnik i opartej na produktach pochodzenia roślinnego. Znamienny jest wpływ eliminacji glutenu dla skuteczności ograniczania objawów. Warto również zastosować suplementy zawierające witaminę D3 i witaminę C!

Zapraszam na stronę miracolo.clinic/leczenie-endometriozy/terapia-zywieniowa.html.

Related

icfm.org Industrialny dębowy stolik nocny loft https://silesia24.pl/konsekwencje-zakupu-samochodu-bez-oc