Rodzaje rusztowań

Najpopularniejsze rodzaje rusztowań

Każda firma budowlana powinna posiadać rusztowania, które ułatwiają wykonywanie prac na wysokościach. Wybór rusztowania uzależniony jest od profilu prowadzonych prac. Do wyboru mają rusztowania modułowe, przejezdne, warszawskie.

Rodzaje rusztowań

Jeszcze kilka lat temu zdecydowanie dominowały rusztowania warszawskie, ale system ten nie zawsze się sprawdzał. Obecnie firmy wykonujące prace budowlane mają do wyboru znacznie więcej typów, które umożliwiają im wykonanie nawet najbardziej skomplikowane prace na wysokości.

Rusztowania modułowe

To najbardziej zaawansowany i najbardziej skomplikowany system, ale równocześnie pozwala na wykonanie bardzo nietypowych prac budowlanych. rusztowania przejezdne mają zastosowanie przede wszystkim przy wykonywaniu prac elewacyjnych budynków o niestandardowym kształcie i wymiarach. Rusztowanie modułowe daje możliwość rozbudowywania konstrukcji we wszystkich kierunkach. Szczególne zastosowanie ma przy pracach montażowych lub konserwacyjnych wież i kominów, renowacji kościołów. Niestety rusztowania modułowe są drogie i trudne w ustawianiu konstrukcji.

Rusztowania przejezdne

To najbardziej mobilny rodzaj rusztowania, który dzięki zamontowanym kółkom może być łatwo przemieszczany z miejsca na miejsce. Ten typ rusztowań ma zastosowanie przede wszystkim podczas wykonywania prac wewnątrz pomieszczeń. Dzięki lekkiej konstrukcji aluminiowej można rusztowanie przesuwać z pomieszczenia do pomieszczenia bez konieczności demontażu. Zaletą rusztowania modułowego jest jego łatwy i szybki montaż dzięki zastosowaniu systemu automatycznych zatrzasków. Nie wymaga on także stosowania dodatkowych narzędzi.

Rusztowania warszawskie

To najbardziej tradycyjny system i zarazem najbardziej uniwersalny. Lekkie i łatwe w montażu mogą być stosowane do prac zewnętrznych i wewnętrznych. Ich istotnym ograniczeniem jest wysokość, która nie może przekraczać 8 m. Zdecydowanie są dobrym rozwiązaniem dla firm o niewielkiej ilości zleceń lub rozpoczynających działalność, ponieważ koszt ich zakupu jest niski.

Related

Czy łatwo będzie namówić przedsiębiorcę do tego, aby przeprowadzić audyt ISO 45001? Niby nie powinno...