Rozstrzyganie spraw rodzinnych w sądzie to niezwykle przykre, ale i często zjawisko w polskich sądach. Zdecydowana większość takich sytuacji to sprawy rozwodowe – dzisiaj szacuje się, że już co trzecie małżeństwo rozpada się, a małżonkowie decydują się na prawne rozwiązanie małżeństwa. Jak w praktyce wygląda rozwód w Polsce? Czy konieczne jest wynajmowanie adwokata?
Powody rozwodów w Polsce
Sprawy rozwodowe są dzisiaj jednymi z najczęściej prowadzonych w Polsce. Olbrzymi odsetek rozpadających się małżeństw stanowi obiekt badań socjologów, którzy upatrują przyczyny przede wszystkim w zmianach kulturowych, jak również zmianach naszych oczekiwań względem rodziny, partnerstwa czy posiadania dzieci. W większości przypadków pary mówią o „różnicach nie do pogodzenia” – to pojemne pojęcie, które może zawierać między innymi różnice kulturowe czy religijne. Rozpad małżeństwa to również wynik braku porozumienia między małżonkami – to częsty powód, który jest efektem braku rozmów pomiędzy nimi na istotne tematu jeszcze przed ślubem. Rozwody to również wynik niewierności małżeńskiej – w takich sytuacjach często mówi się też o rozwodzie z orzekaniem o winie jednego z małżonków. O innych powodach rozwodów przeczytać można na stronie adwokat-katowice.info.pl.
Dobry adwokat – czyli kto?
Czy adwokat jest nam potrzebny na sali rozpraw kiedy się rozwodzimy? Zasadniczo wszystko zależy od tego, jak skomplikowana jest sprawa rozwodowa. Jeśli małżonkowie są w stanie dojść do porozumienia, a decyzja o rozwodzie jest obopólna adwokat nie jest potrzebny – strony są w stanie uzgodnić najważniejsze postanowienia względem rozwodu. Jeśli jednak rozwód będzie skomplikowany i konieczny będzie podział majątku czy też orzeczenie o opiece nad małoletnimi dziećmi – obecność adwokata może być zasadna. Podstawą jest, aby adwokat dokładnie zapoznał się z naszą sprawą i ocenił ją bezstronnie.