Spray na gardło – pierwsza pomoc w infekcji i podrażnieniu

Podrażnienie gardła to bardzo częsta dolegliwość, która powstać może na skutek infekcji, kaszlu czy drażniącego działania czynników zewnętrznych na błonę śluzową gardła. Bez względu na przyczynę dyskomfortu, gardło wymaga nawilżenia i złagodzenia podrażnień. Najskuteczniej w takiej sytuacji zadziała spray na gardło, którego precyzyjna aplikacja w miejscu podrażnienia lub infekcji zapewnia szybkie działanie.

Kto powinien stosować spray na gardło?

Aerozol do gardła może być stosowany w wielu sytuacjach, które sprzyjają podrażnieniu i przesuszeniu gardła. Wielu pacjentów kojarzy spray na gardło wyłącznie z infekcją i bólem gardła, jednak tego typu preparat może być stosowany w celu codziennego, profilaktycznego nawilżenia błon śluzowych gardła. Wskazania do stosowania aerozolu do gardła to:

– suchość błon śluzowych gardła i jamy ustnej spowodowana działaniem centralnego ogrzewania, klimatyzacji, zimnego lub suchego powietrza
– podrażnienia towarzyszące kaszlowi
– nadmierna eksploatacja głosu lub profilaktyka przeciążenia strun głosowych
– ból i obrzęk towarzyszące infekcji
– stany alergiczne przebiegające z katarem i obrzękiem gardła
– palenie papierosów
– poranna suchość gardła towarzysząca chrapaniu
– nasilająca się z wiekiem suchość gardła i trudności z połykaniem

Aerozol do gardła stosowany w celu nawilżenia jego śluzówki zapobiega podrażnieniom, wnikaniu czynników infekcyjnych i rozwojowi stanu zapalnego. Zmniejsza dyskomfort przesuszonego gardła i nadwyrężonych strun głosowych.

Spray na gardło – najcenniejsze składniki

Najczęstszymi składnikami aerozolu na gardło są naturalne substancje osłonowe i nawilżające, wykazujące często także działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i aseptyczne. Mowa tu przede wszystkim o ekstraktach ziołowych i olejkach eterycznych, które doskonale oddziałują na gardło. Są to:

– szałwia
– prawoślaz
– podbiał i tymianek
– nagietek
– rumianek
– aloes
– pędy sosny
– eukaliptus i mięta

Inne naturalne substancje wzbogacające skład sprayu na gardło to miód i propolis, witaminy, lecznicze sole mineralne, olejki roślinne czy bakterie kwasu mlekowego.

Bardziej specjalistyczne preparaty, dedykowane osobom dotkniętym silnym stanem zapalnym, który powoduje silny obrzęk, zaczerwienienie i dotkliwy ból, zawierają substancje o silnym działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Znieczulający aerozol do gardła zawiera m. in. lidokainę czy chlorowodorek benzydaminy, zaś spray o działaniu przeciwzapalnym zawiera flurbiprofen – niesteroidowy lek przeciwzapalny skracający czas infekcji i łagodzący jej objawy.

Artykuł powstał w oparciu o amteriały znalezione na Gardimax.pl

Related