Stosowanie masażu leczniczego

Właściwości lecznicze masażu odkryli tysiące lat temu Chińczycy i Hindusi. Od tego czasu zbadano zasady jego działania, udoskonalono metody. Dzięki temu stał się dzisiaj skuteczną metodą leczenia wielu schorzeń.

Na czym polega masaż leczniczy

Masaż leczniczy to leczenie dotykiem. Odpowiednio zastosowane techniki dotyku pobudzają krążenie krwi i limfy w organizmie. Dzięki temu komórki zostają dotlenione i odżywione, przemiana materii ulega przyśpieszeniu. Powoduje to także wydalanie toksyn i oczyszczanie organizmu.

Masaż to także dostarczanie odpowiednich bodźców do tkanek. W ten sposób pobudzane są do pożądanych reakcji. Masaż leczniczy przynosi skutek tylko wtedy, gdy stosowany jest w seriach 10-15 zabiegów. Dzięki temu reakcje poszczególnych narządów są utrwalane.

Rodzaje masażu leczniczego

Podstawowy masaż leczniczy to masaż klasyczny. Jest najbardziej uniwersalny i ma zastosowanie w leczeniu szerokiej grupy schorzeń. Najczęściej stosowany jest przy schorzeniach różnych odcinków kręgosłupa (szyjny, piersiowy, lędźwiowy), zespołu bolesnego barku, niedowładach, porażeniach, urazach powypadkowych.

Inne zastosowanie ma masaż limfatyczny. Głównym jego zadaniem jest pobudzenie krążenia limfy, a tym samym przyśpieszenie przemiany materii i oczyszczania organizmu. Stosowany jest przy walce z otyłością, cellulitem. Pomaga pozbyć się opuchlizny, obrzęków zastoinowych. Bardzo istotne jest prawidłowe wykonanie tego zabiegu, dlatego podejmują się go tylko doświadczeni masażyści.

Trzecim rodzajem masażu leczniczego jest masaż segmentarny. Wykorzystuje on wzajemne powiązanie tkanek organizmu ludzkiego. Działanie na jedną tkankę powoduje reakcję kolejnych, znajdujących się w danym segmencie (ciało człowieka podzielono na 31 segmentów). Masaż ten za pomocą odpowiednich bodźców wywołuje pożądane odruchy, a niepożądane eliminuje. Masaż segmentarny działa głównie na narządy wewnętrzne.

Techniki masażu leczniczego

Sposób wykonywania masażu leczniczego oparty jest na 7 podstawowych technikach masażu klasycznego. Należą do nich: głaskanie, oklepywanie, roztrząsanie, wibracja, wałkowanie, rozcieranie, roztrząsanie. Metoda głaskania rozpoczyna i kończy każdy masaż. Jej zadaniem jest przygotowanie organizmu do zabiegu (lekkie pobudzenie), a następnie wyciszenie. Pozostałe techniki stosowane są w różnych kombinacjach, w zależności od potrzeb. Techniki indywidualnie dobiera masażysta.

Masaż limfatyczny wykorzystuje te same techniki, ale powinien być prowadzony w kierunku serca, rozpoczynany i kończony przy szyi. Istotą jest delikatność ucisków.

Najwięcej technik wykorzystuje masaż segmentarny. Do klasycznych dodaje specjalne chwyty, które powodują pobudzenie odpowiednich tkanek i spowodowanie oczekiwanych reakcji. Najczęściej stosowany jest chwyt międzykolcowy, podłopatkowy, sprężynowanie klatki piersiowej, piłowanie i śrubowanie.

W skuteczność masażu leczniczego nie wątpi już nikt, jest refundowany przez NFZ. W dobrych przychodniach rehabilitacyjnych na zbiegi trzeba czekać nawet rok.

Masaż leczniczy Warszawa proponuje Instytut Zdrowia i Urody Medica SPA

Related