Surowce wykorzystywane w budownictwie

Bardzo dużo materiałów budowlanych może być poddanych obróbkom blacharskim. Dopóki materiały są ze sobą kompatybilne oraz nie ma problemu z ich wodoszczelnością, wszystko powinno prawidłowo funkcjonować. Jednak wiele materiałów od lat wykorzystuje się w budownictwie do konkretnych celów i cieszą się one szczególnym powodzeniem.

Aluminium i miedź

Jednym z najpopularniejszych i powszechnie stosowanych materiałów budowlanych, na którym wykonuje się obróbki blacharskie jest aluminium. Łatwe do wytworzenia i modyfikacji, trwałe oraz stosunkowo tanie, może jednak korodować w zetknięciu z materiałami alkalicznymi, takimi jak cement i beton, dlatego nie nadaje się do wszystkich celów.

Bardzo często stosuje się także miedź. Jest twardsza i mniej elastyczna od aluminium, ale dużo bardziej wytrzymała oraz kompatybilna z
nowszymi typami konserwacji drewna. Równie popularny jest również ołów powlekany miedzią, który stosowany w niektórych obróbkach blacharskich.

Ołów i stal galwanizowana

Będący metalem ciężkim, ołów jest bardzo giętki i miękki, co ułatwia jego dostosowanie i umożliwia wiele modyfikacji. Jest również dość
trwały. Jednak korzystanie z niego może negatywnie wpływać na stan zdrowia, dlatego powszechne stosowanie go w kominkach domowych nie jest najlepszym pomysłem.

Równie często używana stal galwanizowana jest bardzo tania, ale niestety nie tak trwała jak pozostałe materiały. Jednak można na niej
wykonywać obróbki blacharskie obszarów przeznaczonych do mniejszej eksploatacji, ponieważ zwiększa się ryzyko wystąpienia korozji przy kontakcie z niekompatybilnym materiałem.

Zastosowanie PVC

Chlorek winylowy PVC, należący do polimerów syntetycznych, jest niezwykle często wykorzystywanym materiałem budowlanym. Łatwy w użyciu i kompatybilny z większością surowców, z których można tworzyć obróbki blacharskie oraz montaż wielu usprawnień.

Popularne zwłaszcza przy produkcji okien, PVC charakteryzuje się dużą odpornością na czynniki atmosferyczne, dużą szczelnością, nieabsorbowaniem wilgoci, wysokim stopniem termoizolacji oraz niewygórowaną ceną.

Tekst powstał we współpracy z Budmax-Metal

Related

Czy łatwo będzie namówić przedsiębiorcę do tego, aby przeprowadzić audyt ISO 45001? Niby nie powinno...